Facebook YouTube
 • 10-05-2019

  26. Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję

  9 – 12 maja 2019 roku
  wszystkie wydarzenia w „Łaźni” przy Żeromskiego 5

  Za nami całkiem spory, ubiegłoroczny srebrny jubileusz Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję. W tym roku proponujemy nieco zmodyfikowaną formułę, jednakże jak najbardziej z szacunkiem dla Tradycji. Oferujemy radomianom 5 koncertów, które wzbogaci panel dyskusyjny służący prowokowaniu refleksji i wymianie myśli choćby i na taki temat, dlaczego zdecydowaliśmy się na modyfikację formuły. Gościć będziemy prawdziwe gwiazdy z obszaru poezji śpiewanej i piosenki artystycznej. Tu warto podkreślić, że będą to zarówno klasycy gatunku - wszechstronny Janusz Radek kojarzony mocno z piosenką aktorską i niezliczonymi występami telewizyjnymi czy Teatr Piosenki „Młyn” dotykający korzeniami oparów tzw. kultury studenckiej, jak i muzyczne nadzieje mocno osadzone już w kontekście scenicznym - Kwiat Jabłoni rodzeństwa Sienkiewiczów. Ciekawostką jest uruchomienie pasma dla najmłodszych odbiorców. Tu duże ukłony w stronę artystów, państwa Rokickich, którzy podjęli trud przygotowania takiej właśnie oferty i to w sensie szerszym niż jednorazowa prezentacja na radomskiej imprezie. Propozycja Ellyah Music pokazuje wszakże, że zjawisko śpiewania poezji tkwi mocno i naturalnie w tradycji socjalizowania się dzieci i to z dobrych kilku pokoleń. Wyrażamy przekonanie, że nowa formuła starej imprezy przypadnie do gustu radomianom i nie pozwoli zapomnieć o ćwierćwieczu starań różnych ludzi - z profesorem Janem Poprawą na czele - o to, by w mieście nad Mleczną nie zapomniano o wysokich walorach artystycznych piosenki i poezji śpiewanej.

   

  Życzymy wielu wrażeń i dobrego odbioru.

  9 maja 2019 r.   godz. 20.00 - Janusz Kasprowicz i Stanisław Marinczenko

  Janusz Kasprowicz – muzyk, kompozytor, autor tekstów. Jest twórcą, liderem, wokalistą i basistą zespołu Projekt Volodia. Propagator, znawca i miłośnik twórczości Włodzimierza Wysockiego. Pomysłodawca oraz dyrektor cyklicznego festiwalu odbywającego się od 2010 r. poświęconego twórczości Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem” oraz wrocławskiego Festiwalu „Pieśniarze Niepokorni”. Stanisław Marinczenko to multiinstrumentalista i miłośnik tradycji muzycznych różnych narodów z rosyjską na czele.

  10 maja 2019 r. (piątek) godz. 12.00 -Łaźnia ul.Żeromskiego 56  Panel dyskusyjny W kręgu poezji śpiewanej i piosenki artystycznej.

  Przewidywane wystąpienia: Marcin Kępa: Dlaczego moja córka nie słucha Kaczmarskiego. Edmund Kordas: Za co kocham Jana Kondraka. Honorowy prelegent i główny ekspert -Jan Kondrak. Zakładamy podjęcie próby spojrzenia z perspektywy 2019 roku na zjawiska artystyczne towarzyszące radomskiemu Turniejowi od ćwierćwiecza

   

  Zakładamy podjęcie próby spojrzenia z perspektywy 2019 roku na zjawiska artystyczne towarzyszące radomskiemu Turniejowi od ćwierćwiecza. Znany radomski humanista (rocznik 1977), buntownik za młodu i fan Kaczmarskiego, ze swego ojcowskiego obowiązku zalicza ostatnio, niejako rykoszetem koncerty Quebonafide i Taco Hemingwaya. Z antropologicznej pasji obserwuje, jak kształtuje się publika podzielająca poglądy jego córki. Z pewną dozą sceptycyzmu zabiera się do przekazywanych treści, by lepiej zrozumieć córkę i… tendencje mainstreamu. To nie Kaczmarski, nie te klimaty, ale…

   

  W dniu panelu dyskusyjnego w „Łaźni” w Bieszczadach, w Zajeździe pod Caryńską startuje zlot fanatyków Lubelskiej Federacji Bardów, którą reprezentował wielokrotnie już w Radomiu Jan Kondrak, autor tekstów, kompozytor i wykonawca (rocznik 1959). Niestrudzony juror i organizator różnych festiwali. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMIE. Cała Federacja też nad Mleczną bywała. Za każdym razem przy dużym aplauzie publiczności. W Janie Kondraku pokładamy nadzieje, że będzie najmocniejszym głosem w dyskusji i opowie nie tylko o tym, jakie zjawiska społeczne zrodziła współtworzona przez Niego piwnica artystyczna.

   

  Wreszcie, związany z Kozienicami Edmund Kordas, dziennikarz, wydawca, działacz samorządowy i aktywny propagator walorów scenicznych Federacji, rówieśnik Dyrektora Łaźni Beaty Drozdowskiej. Wraz ze swoją koleżanką ze studiów na lubelskim UMCS, zawzięcie słuchali Jana Kondraka. To było przeżycie pokoleniowe, do którego chętnie powraca także i dziś. Będziemy chcieli, by opowiedział o tym zebranym.

   

  10 maja  godz. 18.00 - Teatr Piosenki Młyn z Hrubieszowa „Pamięć Twojego Podwórka”

  Bilet wstępu 10 złotych

  Występ kilkuosobowej formacji z bogatym instrumentarium, działającej od kilkunastu lat w formule piwnicy artystycznej. Powstała w Hrubieszowie jesienią 2007 r. z inicjatywy Adama Szabata. Od początku o kształcie Młyna decydowali również: Magdalena Sielicka, Tomasz Brudnowski, Maciej Łyko i Andrzej Pakuła. Jako nadrzędny cel istnienia Teatru Piosenki Młyn obrano zapoznanie publiczności z twórczością hrubieszowskich i poza-hrubieszowskich twórców prezentujących wysoki poziom interpretacji piosenki, prozy i poezji.

  11 maja 2019 r. (sobota) godz. 12.00 - Strefa Dzieci / Ellyah Music. Katarzyna Rokicka i Rafał Rokicki. Poezja śpiewana dla najmłodszych.

  wstęp wolny

  W programie utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Strefa Dzieci powstała w 2011 roku z chęci podzielenia się z najmłodszymi pasją do muzyki i pięknem dźwięku. Od tego czasu gra i śpiewa z dziećmi i dla dzieci, pokazując im świat poprzez piosenki oraz muzyczne podróże, a tym samym kształtując ich wrażliwość. Strefę Dzieci tworzą Kasia Rokicka - śpiew oraz Rafał Rokicki – fortepian; muzycy wykształceni w Stanach Zjednoczonych; obydwoje utytułowani wieloma nagrodami w dziedzinie kompozycji, instrumentalistyki i improwizacji. Razem jako Strefa Dzieci zagrali już ponad 1000 koncertów dla tysięcy maluchów, a także wydali płytę z autorskimi piosenkami „Piosenki Na Okrągły Rok”.

  11 maja godz. 18.00 - Janusz Radek kameralnie

  Bilet wstępu 30 złotych

  Recital kameralny to odpowiedź Janusza Radka na wszechobecne przekonanie, że sama muzyka to za mało. To sprzeciw wobec tendencji do tego, aby duszą koncertu czynić show, nie zaś delikatność i subtelność brzmienia. Program powstał z myślą o odbiorcach ceniących sobie harmonię i minimalizm, w którym słyszalna jest każda nuta. Podczas koncertu usłyszeć można najbardziej znane utwory wokalisty z całego dorobku artystycznego - począwszy od liryki krakowskiej, przez piosenki Czesława Niemena, własne kompozycje, czy te napisane do wierszy Haliny Poświatowskiej. Sednem tego projektu jest siła wypadkowa trzech, niezwykle ważnych pierwiastków: ciszy, emocji i dźwięków. Koncerty kameralne rozpoczynają się ciszą, która dla Janusza Radka jest tym samym, czym płótno dla malarza. To właśnie w ciszy Artysta tworzy nastrój oczekiwania, wprowadzając zmysły odbiorców w stan wyjątkowego wytężenia. Potem sięga po emocje – widzów oraz swoje. Na końcu przychodzi czas na malowanie… Artyście, na scenie towarzyszyć będzie Adam Drzewiecki.

   

  12 maja 2019 r. (niedziela) godz. 18.00 - Koncert zespołu Kwiat Jabłoni

  Bilet wstępu 20 złotych

  Kwiat Jabłoni to bratersko-siostrzany duet folkowy. W ich repertuarze dominują polskie, autorskie piosenki o intrygujących tekstach i porywającej warstwie muzycznej łączącej akustyczne instrumenty z elektroniką. Pomysł na nietypowe zestawienie mandoliny z fortepianem i dwoma wokalami został zaczerpnięty z nowego projektu amerykańskich muzyków: Brada Mehldau'a i Chrisa Thile. Do tego Kasia i Jacek dołączają elektroniczną perkusję tworząc wyjątkową, świeżą i nowoczesną mieszankę brzmień. Rodzeństwo Sienkiewiczów śpiewa o życiu chwilą, próbach cieszenia się tym, co mamy, o ucieczce od konsumpcjonizmu i świata przesyconego pogonią za sukcesem. Skłaniają słuchaczy do namysłu i nie pozostawiają obojętnym. "Niemożliwe" to album głęboko poruszający zarówno słowami, jak i muzyką. Jeszcze zanim wydali debiutancką płytę osiągnęli spory sukces wyprzedając połowę koncertów podczas jesiennej trasy, a ich singiel „Dziś późno pójdę spać" został odtworzony ponad 7 milionów razy w serwisie YouTube.

  Miło nam będzie gościć Państwa w Łaźni, pozdrawiamy i serdecznie zapraszamy :)
   
   
  ŁAŹNIA 
  Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria 
  ul.Żeromskiego 56 
  tel. 572 012 002 

  Galeria 
  ul.Traugutta 31/33 
  tel. 572 012 003 

  www.laznia-radom.pl

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy