Facebook YouTube
 • 06-04-2019

  Dwie nowe wystawy w Łaźni - zapraszamy!

  Szanowni Państwo, Gorąco polecamy dwie nowe wystawy w Łaźni
   

  KOLORAMI PISANE IMIĘ BOGA - ks. Stanisław Drąg

  10 kwietnia (środa) 2019 r., godz. 18.00 
  wystawa czynna do 10 maja 2019 r. 
  ul. Żeromskiego 56

   
   


  Ks. Stanisław Drąg urodził się 1 września 1941 roku w Kałkowie. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i Seminarium Duchowne w Sandomierzu (1960–1966). W roku milenijnym przyjął święcenia kapłańskie. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie studiował teologię i historię sztuki ze specjalizacją konserwatora zabytków (1968–1972). Od 1954 roku związany jest z Radomiem. Duchowny sprawował posługę kapłańską m.in. w Skrzynnie i w Radomiu – w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia i Św. Królowej Jadwigi na Osiedlu Akademickim. Przez ostatnie kilkanaście lat pracował w parafii w Grabowie nad Pilicą. Obecnie przebywa na emeryturze. Ks. Stanisław Drąg to kapłan - artysta, który od ponad 50 lat pisze ikony. Na prezentowanej wystawie pokaże, te najnowsze 70 ikon, będzie to już jego 109 wystawa.Podczas wernisażu wystąpi Mariola Indyka, która zaśpiewa Akatyst Maryjny, a także aktorka Janina Durko wygłosi prelekcję prezentującą „Encyklopedię ikon” według ks. Stanisława Drąga.

   

  REFLEKSY PONOWOCZESNOŚCI - Elżbieta Staniszewska

  12 kwietnia (piątek) 2019 r., godz. 18.00 
  wystawa czynna do 30 kwietnia 2019 r. 
  ul. Traugutta 31/33

   

   

  Poprzez sztukę manifestuję swoją postawę wobec zastanej rzeczywistości – refleksyjnego obserwatora ponowoczesnego świata. Nie jest to postawa buntu a raczej szept o tym, co ważne lub niezauważone. Przedstawiam swój obraz świata tak, by był komunikatywny dla odbiorcy. Podejmuję próby uwrażliwienia widza poprzez wywołanie refleksji o przemijaniu, ulotności życia i zagrożeniach ponowoczesnego świata. Dla mnie jedną z najistotniejszych cech sztuki jest jej komunikacyjny wymiar dotyczący wspólnych, prospołecznych problemów a pozawerbalny język sztuki umożliwiają to. Uprawiam instalacje (fotografię, video), rysunek, tkaninę, rzeźbę. Kiedy wykonuję rzeźbiarskie portrety i medale najbliższym i przyjaciołom sprawdzam swoje umiejętności manualne; innym razem – w przypadku instalacji i obiektów – są to poszukiwania semantycznych i formalnych metafor by przypomnieć o potrzebie ochrony naturalnego środowiska poprzez zarejestrowanie obrazu drzewa, np.: jego odbicie w kałuży, jego cienia na ścianie budynku tuż przed ścięciem, czy struktury liści w tkaninie. Moje teoretyczne, naukowe zainteresowania korespondują z działalnością artystyczną.

  W 1982 ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom z rysunku u prof. Jarosława Kozłowskiego i gobelinu u prof. Magdaleny Abakanowicz oraz etnografię na UAM w Poznaniu w 1990. Doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii, (UAM, IFK, 2009, promotor prof. Anna Pałubicka). Zainteresowania naukowe: historia i estetyka designu, sztuka współczesna w kontekście antropologii kulturowej, filozofii kultury i estetyki. Uprawia tkaninę, rzeźbę, rysunek, instalacje. Autorka około czterdziestu ekspozycji muzealnych, czterech wystaw indywidualnych, udział w blisko pięćdziesięciu zbiorowych. Wieloletni pracownik muzeów (Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum Wsi Radomskiej). Nauczycielka w ZSP w Radomiu. Obecnie adiunkt na UTH w Radomiu, na Wydziale Sztuki. Autorka ponad 40 publikacji, nagradzana za działalność muzealniczą - Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w Konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku 1993 i Roku 1995; oraz pracę naukową i dydaktyczną w 2016 - Medalem Komisji Edukacji Narodowej Ministra Edukacji Narodowej

   Pozdrawiamy
   
  ŁAŹNIA 
  Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria 
  ul.Żeromskiego 56 
  tel. 572 012 002 

  Galeria 
  ul.Traugutta 31/33 
  tel. 572 012 003 

  www.laznia-radom.pl

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy