Facebook YouTube
« wróć do KINO
  • 29-12-2019

    Helios: Kultura dostępna 2.1.2020 godzina 13:00 i 18:00

    Czwartkowe seanse Kultury Dostępnej!

    W każdy czwartek o godz. 13.00 i 18:00 bilety na wybrane polskie filmy w naszych kinach kosztują tylko 10 złotych.

     

    Kultura Dostępna to projekt, który pozwoli, aby szerokie grono odbiorców mogło zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwelowana zostanie jedna z głównych barier w dostępie do kina, jaką jest wysoka cena biletów.

     

    02.01 (czwartek) godz. 13.00 i 18.00

     

     

    OBYWATEL JONES

     

    • Seans z cyklu Kultura Dostępna
    • Od lat: 15, Czas trwania: 119 min.
    • Produkcja: Polska/Wlk. Brytania/Ukraina [2019]

     

    Reżyseria: Agnieszka Holland

    Scenariusz: Andrea Chalupa

    Obsada: Vanessa Kirby, James Norton, Peter Sarsgaard

    Opis filmu

    Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem



    PRZESZŁOŚĆ JEST DZISIAJ

     

    OBYWATEL JONES

    REŻ. AGNIESZKA HOLLAND



    Kino jest dzisiaj polityczne. Świat zmienia się szybciej niż jesteśmy w stanie to zauważyć, nie mówiąc o dogłębnej analizie zjawisk. Z reguły nie są to zmiany korzystne. Od ekologii poprzez ekonomię, kończąc na ponurej diagnozie społecznej. Filmowcy czują być może mocniej niż kiedykolwiek wcześniej, że to jest właśnie dobry moment na zabranie głosu, wyrażenie sprzeciwu, albo artystyczną syntezę niepokojących zjawisk. 

    Agnieszka Holland, jedna z najbardziej utytułowanych polskich artystek filmu, w nagrodzonym Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni „Obywatelu Jonesie”, sięga do zapomnianych wydarzeń z przeszłości, żeby opowiedzieć o niebezpieczeństwach czyhających na nas dzisiaj. Forma filmu jest ostentacyjnie klasyczna, ale wydźwięk wręcz wywrotowy. Trawestując słynną myśl Norwida: „Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Świat wciąż błądzi, grzeszy w najlepsze, czekając na szlachetnego kronikarza który przekazałby reszcie świata prawdę. Niestety, w „Obywatelu Jonesie” ów kronikarz przegrywa również. Bo to nie jest – nigdy nie był? - świat dla dobrych ludzi. 

    W „Obywatelu Jonesie” oglądamy śledztwo prowadzone przez młodego, ale już utytułowanego dziennikarza z Walii, tytułowego „obywatela” - Garetha Jonesa (w tej roli James Norton), który staje się w zasadzie jedynym kronikarzem tak zwanego „Wielkiego głodu” na Ukrainie w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Jones jest postacią prawdziwą. Przygotowując materiał dziennikarski z Rosji odkrył, że gigantyczne zyski z handlu zbożem przeznaczane są na potrzeby wojskowe, a w tym czasie na Ukrainie z głodu umierają ludzie. Nie dziesiątki, nie setki, nie tysiące, a miliony. Według różnych statystyk podczas Hołodomoru (ukraiński wyraz Голодомор oznacza dosłownie „zamorzenie głodem”) na Ukrainie, a także w Kazachstanie i Kirgistanie z głodu umarło od sześciu do dziesięciu milionów ludzi. Jones próbował zainteresować tą sprawą polityków, Wielką Brytanię, napisał dokładny raport, ale Zachód robiący interesy z komunistyczną Rosją, nie był zainteresowany prawdą, nie chciał jej usłyszeć. O Garethcie Jonesie większość Ukraińców, Anglików i Walijczyków usłyszała dopiero po premierze filmu, dzięki polskiej reżyserce. 

    „Obywatel Jones” pokazuje oportunistycznych dziennikarzy (nagrodzony Pulitzerem moskiewski korespondent „New York Timesa” Walter Duranty), cynicznych politycznych graczy, ale także początek ery prasowych fake newsów, fikcji tak atrakcyjnej że staje się rzeczywistością, wreszcie postępującą chorobę przemocy, nacjonalizmu, ksenofobii nękającej ówczesną Europę. Brzmi to wszystko niestety bardzo znajomo, niepokojąco aktualnie. „Historia Garetha Jonesa mówi o zdradzie Zachodu i obojętności wobec wybuchu czegoś potwornego” - mówiła reżyserka w jednym z wywiadów. Kino to także przestroga. 


    Łukasz Maciejewski




    Helios Radom

    Ul. Poniatowskiego 5

    26-610 Radom

    phone: +48 48 340 07 89

« wróć do KINO

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy