https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
  • 06-12-2021

    KONKURS NA PLAKAT GOMBROWICZOWSKI ROZSTRZYGNIĘTY

    Teatr Powszechny w Radomiu przy wsparciu Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie ogłosił drugi już zamknięty Konkurs na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, który stanie się wizytówką XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

     

    Do udziału w konkursie zaproszeni zostali wybitni artyści: Justyna Czerniakowska, Maja Wolna, Ania Wieluńska, Agnieszka Ziemiszewska, Tomasz Bogusławski, Piotr Karczewski, Sławomir Kosmynka, Mateusz Machalski, Paweł Ryżko, Max Skorwider, Marcin Władyka.

     

    3 grudnia 2019 r. w siedzibie teatru jury w składzie: Małgorzata Potocka (dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu), Jakub Ciężki (malarz, autor instalacji), Michał Dracz (grafik, scenograf),  Mariusz Knorowski (kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie), i Tomasz Tyczyński (kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), przyznało swoje nagrody.  Uznano, że praca Maxa Skorwidera - jednego z najbardziej cenionych plakacistów młodego pokolenia stanie się festiwalowym plakatem najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu.

     

    Kolejne miejsca zostały przyznane pracom Anny Wieluńskiej i Mateusza Machalskiego. Wszystkie  plakaty zostaną zaprezentowane w Radomiu w trakcie inauguracji festiwalu, a także na pokonkursowych wystawach w wielu galeriach w Polsce i za granicą.

     

    Teatr Powszechny w Radomiu od 1993 r. jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego - jednego z najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Jest to impreza, która od początku swojego istnienia ma charakter interdyscyplinarny, łączący teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę, film. Pomiędzy kolejnymi edycjami Festiwalu Gombrowiczowskiego,  w różnych formach analizujemy dzieła pisarza, mi. in.  poprzez wystawy, warsztaty teatralne, spotkania z twórcami literatury. W tym roku odbyła się już druga edycja stałego konkursu na plakat gombrowiczowski, który będzie promował Festiwal.

     
    Konkurs na najciekawszy plakat Gombrowiczowski realizowany jest w ramach zadania XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – działania okołofestiwalowe.

     

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


    Małgorzata Potocka – aktorka, reżyserka, producentka filmowa. Doktor sztuk filmowych i teatralnych. Dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu – organizatora Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

     

    Jakub Ciężki – malarz, autor instalacji. Zdobył dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarskiej prof. Jacka Wojciechowskiego. Pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS.

     

    Michał Dracz - scenograf, grafik, twórca multimedialny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom w pracowni Eugeniusza Geta Stankiewicza. Zajmuje się szeroko rozumianym teatrem formy, teatrem lalek i teatrem ruchu. Twórca  ponad 40 scenografii do spektakli oraz wydarzeń parateatralnych

     

    Mariusz Knorowski – krytyk i historyk sztuki. Kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Członek Rad Programowych Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

     

    Tomasz Tyczyński – dziennikarz, publicysta. Kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

    Max Skorwider - artysta-grafik, pracuje w Katedrze Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.  Od 2005 – pra­cuje jako wykła­dowca na Uni­wer­sy­te­cie Arty­stycz­nym w Pozna­niu. W 2010 – otrzy­mał tytuł dok­tora sztuki W 2019 – otrzymał stopień dr habilitowanego w dziedzinie sztuki. Ceniony arty­sta mło­dego poko­le­nia. Wykła­dowca Uni­wer­sy­tetu Arty­stycz­nego dawniej/ ASP/ w Pozna­niu. Absol­went Aka­de­mii Sztuk Pięk­nych w Pozna­niu – Wydział Gra­fiki. Dyplom w zakre­sie gra­fiki warsz­ta­to­wej: pra­cow­nia Lito­gra­fii. Zaj­muje się gra­fiką projektową, pla­ka­tem, ilu­stra­cją pra­sową oraz innymi for­mami sztuki współ­cze­snej. Uczest­nik wystaw i kon­kur­sów, wie­lo­krot­nie nagra­dzany w kraju i zagranicą.
    Ilustrator książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Polityka, Ekonomia, Mózg, Kosmos, Choroba.

    Anna Wieluńska - Ur. 1992: studia na Wydziale Grafiki Warszawskiej ASP w latach 2012-2017. Dyplom obroniony z wyróżnieniem rektorskim. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury. W 2016 otrzymała stypendium im. Beatrice Warde, ufundowane przez firmę Monotype oraz Type Directors Club. Laureatka trzeciego  miejsca w konkursie na plakat Gombrowiczowski ogłoszony przez Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w 2019r.

    Mateusz Machalski - Absolwent (a obecnie doktorant) Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem identyfikacji wizualnych oraz krojów pisma. Autor m.in. identyfikacji wizualnej Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy oraz projektu rodziny 42 odmian krojów pisma dla korporacji Tupperware.

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26