https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
« wróć do TEATR
  • 03-11-2016

    Listopad w teatrze w Radomiu!

    Florian Zeller

    PRAWDA

      

    W sztuce „Prawda" wszystko przewrotnie kręci się wokół kłamstwa. A kłamstwa są tak „prawdziwe" i narastają w tak szybkim tempie, że tracą czujność zarówno bohaterowie, jak i... widzowie. Nikt do końca nie wie, kto mówi prawdę, a kto kłamie. Ciekawe, czy Państwo zdołacie się w tym połapać!

     

     Ta pełna dowcipu, finezji i pozornej lekkości sztuka nie jest tylko prostą komedią czy farsą. Autor stawia słuszne pytanie: czy gdybyśmy posługiwali się wyłącznie prawdą istotnie byłoby nam lepiej żyć?

    Sztuka jest idealnie skrojona, dialogi są dowcipne a pointy celne. Akcja toczy się wartko, choć nie ma biegania po scenie i chowania się do cudzych łazienek. Całość przedstawienia ogląda się z zainteresowaniem. Śmiało więc można wybrać się do teatru na ten zgrabnie zrobiony spektakl, by zobaczyć prawdę o nas samych.

    Barbara Koś, "Echo Dnia", 26.09.2014

     

     

    Jedno jest pewne: przedstawienie jest naprawdę warte polecenia, bo poza wartką, dynamiczną akcją, znakomitym tempem imponuje bardzo dobrym aktorstwem. 

    (…) Od początku spektakl cieszy się dużym powodzeniem nie tylko wśród stałych, ale i okazjonalnych widzów. Dlatego warto zawczasu zarezerwować bilety. Naprawdę!

    Krzysztof Krzak, www.wiadomosci24.pl, 28.09.2013

     

     

    (…) Komicznych zbitek słownych tu nie brakuje, ale nie sposób ich przytoczyć, bo byłoby tak jak z puentą spalonego dowcipu. Umowna scenografia sprzyja skupieniu się na zabawie słowem. Podobnie jak ilustracja muzyczna. Dobre tempo spektaklu także jest atutem.

    (…) Śmiechu podczas premiery nie brakowało i pewnie go nie zabraknie w trakcie kolejnych spektakli (…)

    Krystyna Kasińska, „Miesięcznik Prowincjonalny”, 2014, nr 5 (146)

     

     

     Zapraszamy: 4,5,6 listopada 2016 r. o godz. 17.00

     

      

                                                                                   Francis Veber

                      KOLACJA DLA GŁUPCA

     

     

    Przygotowaliśmy dla Państwa pełne niespodzianek i pysznej zabawy przyjęcie - „Kolację dla głupca”. Nie dajcie się jednak zwieść oczywistemu tytułowi, bo - jak uczy praktyka - najwięksi głupcy czasem okazują się mądrzejsi od tych, którzy się z nich śmieją…

    Grupa przyjaciół, żyjących wygodnie i dostatnio ludzi sukcesu, przekonanych o swojej inteligencji, dla umilenia sobie wolnego czasu urządza cykliczne wieczory, których gościem jest zawsze inny, starannie wybrany „mistrz intelektu”. Podczas wystawnego posiłku panowie starają się obnażyć niedostatki swoich gości, utrzymując jednak w tajemnicy fakt, że stanowią oni obiekt niewybrednych żartów. Kto zaprosi najgłupszego, ten wygrywa. Zabawa jest przednia…

    Kiedy jeden z gospodarzy kolacji, zamożny wydawca Pierre Brochant przypadkowo poznaje niepozornego, mało rozgarniętego księgowego Francisa Pignona, jest pewien swej wygranej i bardzo udanego wieczoru. Jakież jest jednak jego zdziwienie, gdy w wyniku splotu z pozoru błahych zdarzeń, przyjęcie zaczyna się dynamicznie rozwijać w zupełnie nieoczekiwanym kierunku...

    „Kolacja dla głupca” to prawdziwy teatralny majstersztyk – z błyskotliwymi, arcydowcipnymi dialogami, misterną intrygą, zaskakującymi pointami i perfekcyjnie sportretowanymi postaciami. Tytuł od wielu lat jest frekwencyjnym hitem, granym z ogromnym powodzeniem na deskach teatrów na całym świecie.

    Zapraszamy Państwa zatem na zaskakujący wieczór w doborowym towarzystwie wzorcowego głupca/ów.  Bawcie się dobrze i pamiętajcie, że głupota jest jak mądrość – nieskończona, a i wśród głupców zdarzają się zarówno dyletanci, jak i prawdziwi fachowcy…

     

    Zapraszamy: 4,5,6 listopada 2016 r. o godz. 19.00

     

     

      

    John Kander, Joe Masteroff, Fred Ebb

    CABARET

    inscenizacja, reżyseria i scenografia Waldemar Zawodziński

     

    „Cabaret” jest teatralnym pierwowzorem kultowego filmu z Lisą Minelli w jednej z głównych ról. Proponujemy Państwu porywającą podróż w czasie - do stolicy kabaretu, Berlina okresu międzywojnia.

    Tłem głównego wątku opowieści, historii miłości dwóch par, jest barwne życie kabaretu Kit Kat, gdzie wszystko odbija się w krzywym zwierciadle, kipi erotyzm, a demoniczny Konferansjer pozwala sobie na żarty ze wszystkiego i wszystkich. W kabarecie jest wesoło. Ale nie dajcie się zwieść. To tylko złudzenie. Bo ten rozedrgany, wirujący świat drwiną i śmiechem próbuje stłumić lęk i zakryć nadciągającą grozę wojny…  

     

    Izabela Brejtkop jako pani Schneider i Łukasz Mazurek jako Konferansjer to dwa brylanty musicalu "Cabaret". Pozostałe role tego przedstawienia to diamenty. Cały zaś "Cabaret" śmieszy, tumani, wzrusza i przestrasza.

    Przedstawienie jest rewelacyjne! (...) Wszystkim ponad 60 wykonawcom i licznym twórcom tego naprawdę znakomitego przedstawienia należy się głęboki ukłon.

      Barbara Koś, "Echo Dnia", 29.03.2015

     

    Genialny „Cabaret" w „Powszechnym"! Znakomite pomysły inscenizacyjne, świetna gra aktorska, rewelacyjne układy taneczne. Waldemar Zawodziński i pozostali twórcy „Cabaretu" przygotowali dla radomskich widzów wspaniałe przedstawienie.

    Takiego musicalu nie powstydziłby się na pewno i sam Broadway. Niemal trzygodzinne przedstawienie ani przez chwilę nie nudzi; zaskakuje natomiast licznymi realizacyjnymi pomysłami (…).

    Bożena Dobrzyńska, www.mojradom.pl, 28.03.2015

     

     

     

    Zapraszamy: 10,11,12,13 listopada  2016 r. o godz. 18.00

     

           

    Nick Dear

    Władza

    reżyseria Andrzej Bubień

     

    Francja, czasy panowania Ludwika XIV. Młodziutki król, po śmierci wpływowego kardynała Mazarina, ze zdumieniem odkrywa, kto naprawdę rządzi krajem. Okazuje się, że ktoś rujnuje skarb państwa, a faktyczny stan królewskiej kasy został zafałszowany. Ludwik rozpoczyna misterną intrygę, która ma na celu odzyskanie pełni władzy.

    Efektowny historyczny kostium, współcześnie brzmiące problemy, wciągająca, sprawnie poprowadzona intryga, wyraziści bohaterowie, wachlarz ekstremalnych uczuć, celne dialogi, widowiskowa oprawa, a przy tym lekkość i… dowcip.

     (…) Przedstawienie drży, wibruje, zmienia barwy, zmienia tonacje z poważnej na radosną. I odwrotnie. Tym wibrowaniem objęci są Ludwik XIV i Fouquet. Ludwik - Łukasz Stawowczyk, to doskonała rola młodego aktora. Gra ciałem, mimiką, gestem. Z minutę na minutę przedzierzga się w przewodnika jakiejś upiornej rewii.

    Fouquet w interpretacji Jarosława Rabendy to aktorski majstersztyk. Mało. Rewelacja! Chytry, przebiegły, sprytny, gromadzący dobra doczesne wbrew prawu a w finale złamany i upokorzony przez króla pozostaje na długo w pamięci. Pełne na początku komizmu a potem coraz większego dramatyzmu sceny z udziałem Rabendy i Stawowczyka zachwycają. To jest teatr!

    Zapierają dech w piersiach sceny zbiorowe. Aż ciarki przechodzą po plecach, kiedy widać na scenie to, co jest wokół nas: bezpardonowe rozgrywki o wpływy, korupcję, malwersacje, rozluźnienie moralne, zakłamanie. Andrzej Bubień wraz z zespołem stworzył doskonale przedstawienie.

    "Władza” to przypowieść o spaczającej charaktery władzy, prowadzącej do dyktatury. Jakże dziś aktualnej w Polsce. A także o deprawującej sile pieniądza, zepsuciu rządzących i chęci dominacji człowieka nad człowiekiem. Wybierzcie się do Powszechnego.

    Barbara Koś, „Echo Dnia”, 18.03.2016

     

    Spektakl w „Powszechnym” jest zbudowany klarownie, czytelnie. Ma świetną oprawę scenograficzną, kostiumy stylistycznie nawiązujące do epoki, współbrzmiącą z akcją muzykę. I oryginalną choreografię, przypominającą niemal każdym ruchem sposób poruszania się wersalskich dworzan. Ma też wspaniałych aktorów (…). Dzięki temu wszystkiego akcja biegnie wartko, nie ma ani chwili dłużyzn, o nudzie nie wspominając.

    Premierowe przedstawienie „Władzy” zakończyła owacja na stojąco…

    Bożena Dobrzyńska, www.mojradom.pl, 19.03.2016

       

    Z komentarzy internautów:                

    Rewelacja. To niesamowity spektakl. Gra aktorów, muzyka, dekoracje i kostiumy budują niesamowitą atmosferę. Trzy godziny minęło jak jedna chwila. Siedziałam zauroczona i z każdą chwilą kochałam ich coraz bardziej... Gratuluję!

     

    Jarosław Rabenda - rewelacja! Andrzej Bubień jak zwykle zrobił spektakl najwyższych lotów.

     

    Wspaniała premiera. Cudowna gra, efekty, scenografia i muzyka. Gratulacje!

     

    To było święto teatru!

    "Władza" - w piątek odbyła się premiera niewątpliwie jednego z najlepszych spektakli w historii Teatru Powszechnego w Radomiu.

     

    Gorąco polecam ten spektakl. Gratuluję tak udanej premiery. Radomski teatr trzyma poziom J

     

     

    Zapraszamy: 17,18, 19, 20 listopada 2016 r. o godz. 18.00  

     

     

     

    Yasmina Reza

    BÓG MORDU

    reżyseria Krzysztof Babicki

     

     

    Dwa małżeństwa  spotykają się w domu jednaj z par, by wyjaśnić kwestię szkolnej bójki, do jakiej doszło między ich pociechami. Spotkanie zapowiada się spokojnie i konwencjonalnie

    Pełna kurtuazji, taktowna wymiana zdań stopniowo zaczyna jednak zmierzać w całkowicie niekontrolowanym kierunku, zamieniając się w narastającą lawinę wzajemnych złośliwości. Robi się coraz bardziej strasznie i coraz bardziej… śmiesznie, bo w grze, w której stawką jest dobre imię i status każdego z uczestników, wszystkie chwyty stają się dozwolone.

    Czym zakończy się ten pojedynek i kim jest tytułowy bóg mordu?

    Zapraszamy na prawdziwy „teatr nerwów” - kipiący emocjami, dowcipny i wnikliwy, brutalny i subtelny aktorski koncert na cztery głosy!

     

     

     

     To bardzo dobrze zrobione przedstawienie. Ma świetne tempo, nastrój (od  śmiechu po grozę) zmienia się nieustannie, zaś największym atutem stała się gra aktorów. Wszyscy prezentują duże umiejętności warsztatowe, zdolność do pokazania zmieniających się, jak w kalejdoskopie, nastrojów i emocji, balansujących często na granicy, którą łatwo przekroczyć.

    Krystyna Kasińska, „Miesięcznik Prowincjonalny” 2015, nr 5

     

    (…) Warto wybrać się na „Boga mordu” do Teatru Powszechnego… naprawdę warto!

    Krzysztof Babicki zaprezentował spektakl nietypowy – choć temat nie jest błahy, to ujęcie na tyle nieoczywiste, że wywołuje u widowni salwy śmiechu. „Bóg mordu” to po prostu błyskotliwa sztuka: zawsze aktualny temat, doskonałe, zaangażowane aktorstwo, i świetny dowcip. Ta mieszanka daje gwarancję naprawdę udanego wieczoru. Doskonały wybór tytułu rozpoczynającego nowy sezon. To zdecydowanie kolejna pozycja na liście tych obowiązkowych z repertuaru naszego teatru!

     

    Agnieszka Wojciechowska, „OK!Magazyn” – wrzesień 2015

      Zapraszamy: 26,27 listopada  2016 r. godz. 16.00

     

     

     

    NIEPODOBNYM OBYCZAJEM

    na podstawie tekstów Jana Kochanowskiego

    scenariusz, reżyseria, scenografia Andrzej Sadowski

     

    Grupa nieokreślonych bliżej postaci natrafia na teksty nieznanego sobie Jana Kochanowskiego. Z napotkanych elementów próbuje odtworzyć odległy XVI-wieczny świat i tamtych ludzi - pełnych sprzeczności, wielowymiarowych, obarczonych problemami, zdradzających, sprzeniewierzających się Bogu. Namiętnie kochających…

    Oryginalne i absolutnie zaskakujące spotkanie z twórczością Jana z Czarnolasu. Spektakl intrygujący, zabawny, pełen młodzieńczej radości, energii i uśmiechu.

    Zaręczamy Państwu, że nie ma tu lipy i że takiego Kochanowskiego nie znacie!

     

    Młodzi aktorzy realizują reżyserski pomysł doskonale. Recytują Kochanowskiego jak z nut, żartują z niego, kpią, starają się, jak najbardziej wiarygodnie przekazać jego poezję. W większości ją śpiewają, posługując się formą klasyczną i rockową. Forma klasyczna dominuje i pozwala na odśpiewanie prawdziwych perełek. To zasługa kompozytora, Pawła Muzyki, który perły poezji pieczołowicie oprawił w perły wokalne. Wizualna i muzyczna strona spektaklu jest niezwykła.

    (…) Ten pełen uroku spektakl-bibelocik jest naprawdę wart obejrzenia.

    Barbara Koś, „Echo Dnia”, 23.05.2015

     

     

    „Niepodobnym obyczajem” to świeże, zabawne i intrygujące spojrzenie na coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się męczące i nieaktualne. Spektakl najzwyczajniej w świecie wciąga i to wciąga widza niełatwego - licealistów. (…) Z pewnością duża w tym zasługa aktorów, którzy wykonali ogromną pracę, by, posługując się trudnym tekstem, zachować naturalność i swobodę. Należą im się wielkie gratulacje!

    Agnieszka Wojciechowska, „OK!Magazyn”, czerwiec 2015

     

     

    Jest to przedstawienie wykorzystujące multimedia i współgrającą z akcją muzykę. (…) Jedna z dziennikarek nazwała ten spektakl „kulturalnym fast foodem”. Trudno określeniu nie przyklasnąć, ale jakże to smakowity fast food. (…) A Kochanowski, po raz kolejny, okazał się mentorem wyśmienitym.

    Krystyna Kasińska, „Miesięcznik Prowincjonalny”, 7-8/2015

     

     Zapraszamy : 10 listopada 2016 r. o godz. 10.00 i 12.00

     

     

     

     

     

     

    Bobok

    na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego

     

    reżyseria Grigorij Lifanov

     

     

    Akcja spektaklu rozgrywa się w bardzo nietypowej scenerii – na cmentarzu. Tutaj właśnie trafia sfrustrowany, przeżywający męki twórczej niemocy literat, Iwan Iwanowicz. Pisarz szybko przekonuje się, że – wbrew powszechnemu wyobrażeniu – w miejscu kontemplacji, ciszy i ostatecznego spoczynku tętni życie. Ze zdumieniem zaczyna przyglądać się temu, co dzieje się wokół. A dzieje się niemało…

    Czyżby zatem śmierć nie była kresem ziemskich problemów i trosk? Kim (lub czym) jest tajemniczy Bobok? I czy krótka „wizyta” po drugiej stronie może odmienić życie Iwana?

    W „Boboku” – podobnie jak w życiu – sprawy ostateczne splatają się z błahymi, śmiech z refleksją, komedia z dramatem. Wbrew poważnej tematyce, utwór Dostojewskiego jest dowcipny, pogodny, pełen ironii i dystansu do ludzkich słabości.

    Proponujemy Państwu spotkanie z klasyką światowej literatury zaserwowanej stylowo, z dużą dawką humoru i w bardzo niecodziennej formie. Gwarantujemy, że będziecie zaskoczeni! J

     

     

    (…) Grigorij Lifanov, reżyser „Boboka”, ożywia opowiadanie Dostojewskiego w sposób demoniczny. Już pierwszym scenom towarzyszą postukiwania, pohukiwania i wszelakie odgłosy grozy. Pogłębiają one mękę twórczą Iwana Iwanowicza, usiłującego napisać opowiadanie.

    Żeby (…) zapomnieć, Iwan wraz z dwoma kompanami udaje się na cmentarz. A na cmentarzu... Rany boskie! Aż strach powiedzieć, co się tam wyrabia. To już totalne pandemonium. Stolica piekła. Ożywieni zmarli pomagają sobie lalkami. Lalki generałów, kupców, baronów i dam dworu prowadzą przerażające acz tryskające humorem dialogi. Podziemny świat tętni życiem i ziemskim grzechem.

    (…) W roli Iwana występuje Marek Braun. Jest wprost rewelacyjny. Razem z równie znakomitymi Adamem Majewskim i Przemysławem Boskiem tworzy genialną trójcę chwilami poruszającą się jak postaci z nakręconej pozytywki. W spektaklu gra tylko sześciu aktorów odtwarzających po kilka ról. Wspaniałe są Elżbieta Mielnik i Magdalena Mioduszewska. Nawet odbicie w lustrze jest uczłowieczone i gra je Michał Węgrzyński.

    „Bobok” Grigorija Lifanova jest arcydziełem!  (…) To pokaz maestrii reżyserskiej, aktorskiej i wszystkich twórców przedstawienia.

    Barbara Koś, „Echo Dnia”, 17.09.2016

     

     

     

    Zapraszamy: 23,24 listopada 2016 r. o godz. 10.00

                          

     

    ZBRODNIA I KARA 

     

    reżyseria Grigorij Lifanov

     

     

    Arcydzieło światowej literatury w autorskiej wizji jednego z najciekawszych rosyjskich reżyserów teatralnych. Znakomita adaptacja wielkiej powieści Fiodora Dostojewskiego, która przez pryzmat losów ubogiego studenta Raskolnikowa, podejmuje rozważania na temat piątego przykazania „nie zabijaj”. Reżyser spektaklu, Grigorij Lifanov wybrał z utworu wątki najcelniej opisujące kondycję człowieka miotającego się tragicznie między własną zuchwałością a wyrzutami sumienia. W efekcie powstał mocny, niebanalny, mieniący się wieloma barwami, trzymający w napięciu spektakl o o winie i odkupieniu, dumie i pokorze, odwadze i przerażeniu.

     

     

    (…) Cała obsada zasługuje na uznanie - w "Zbrodni i karze" udało się Lifanovowi zebrać grupę twórców świadomych, obdarzonych wyobraźnią i zmysłem obserwacji, a przy tym dających z siebie na scenie wszystko dla stworzenia pełnokrwistych postaci.

    Spektakl przygotowany w radomskim teatrze może trafić do bardzo szerokiej publiczności - w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. Spektakl spodoba się zwłaszcza tym, którzy tęsknią za teatrem opowiadającym widzom ludzkie historie, nie silącym się na testowanie wytrzymałości odbiorców. (…) Myślę, że dorosłym inscenizacji powieści rekomendować nie muszę - ale to zrobię: intelektualnie wyważona, przemyślana, atrakcyjna formalnie, dramaturgicznie sprawna... Warto spędzić te dwie godziny w radomskim teatrze.

     

    Katarzyna Piwońska, NSK www.e-teatr.pl, 10.03.2012

     

    Zapraszamy :  17,18 listopada  2016 r. godz. 10.00

     

    Marta Guśniowska
    NIEZNOŚKA I KMIEĆ

    reżyseria Petr Nosalek

     

     

     Za górami, za lasami żyje sobie bardzo kapryśna Królewna, która przysparza wszystkim zmartwień, a swoim zachowaniem budzi powszechną niechęć. Każdy dzień rozpoczyna w złym humorze, nigdy się nie uśmiecha, niczego i nikogo nie lubi. Krótko mówiąc: jest nieznośna, bo „nie znosi znosić"... 
    Tymczasem królestwo przeżywa kryzys, ponieważ z powodu dotkliwego braku baraniny (w której zdecydowanie ponad miarę gustuje Król) nie nakarmiony pozostaje zamieszkujące te tereny Smok. W tej sytuacji - jak to zwykle w bajkach bywa - pojawia się myśl, by poszukać śmiałka, który zgładzi Smoka a w nagrodę (?) poślubi nieznośną Królewnę. Śmiałków jednak jak na lekarstwo... 
    Na szczęście na ogłoszenie odpowiada pewien sprytny, odważny, pewny siebie młody Kmiotek, który - jak to zwykle w bajkach bywa - śpiewająco poradzi sobie i z groźnym Smokiem, i z uprzykrzoną Królewną. A przy okazji okaże się być nie do końca tym, za kogo się podaje...

    Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieciaki na „Nieznośkę i Kmiecia" - sympatyczny, pogodny, pełen humoru spektakl (z morałem!),  propozycję  Sceny Fraszka.

     

     

     

     

    Zapraszamy:

    4,15,16,17,18 listopada 2016 r.  o godz. 10.00 i 12.00

         6,13,20,27 listopada w niedzielę o godz. 13.00           
« wróć do TEATR

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26