Facebook YouTube
« wróć do SZTUKA
  • 29-11-2019

    MCSW Elektrownia zaprasza na wystawy

    Jerzy Czuraj

    Obrazy z różnych domów. Epilog

    Do 13 grudnia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, można oglądać wystawę prac jednego z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych artystów regionu radomskiego – Jerzego Czuraja, malarza, muzyka i animatora, przyjaciela Elektrowni.

    Kilka miesięcy po jego śmierci, grupa bliskich mu osób zainicjowała cykl wystaw: „Obrazy z różnych domów”, których celem było zaprezentowanie jego twórczości w miejscach, które zapisały się wyjątkowo w jego życiu.

    Prezentowane  prace to przede wszystkim obrazy i rzeźby rozproszone wśród ich licznych właścicieli. Kluczowym celem całego przedsięwzięcia była próba dotarcia do szerokiej grupy posiadaczy prac artysty.

    Paweł Susid, „Mówię wam, tak wygląda wasze życie”

    Na wystawie zostały zaprezentowane obrazy z różnych okresów twórczości artysty. Najstarsze pochodzą z lat 80., kiedy to ukształtowała się idea jego sztuki, konsekwentnie kontynuowana do dziś. Paweł Susid najczęściej maluje małoformatowe obrazy-komunikaty o plakatowej, pozornie niedbałej formie, których cechą charakterystyczną są odbite na szablonie słowa lub zdania, komentujące w lapidarny, ironiczny i wieloznaczny sposób otaczającą rzeczywistość. Poruszana przez Susida tematyka jest niezwykle różnorodna: od kwestii politycznych, religijnych i społecznych, poprzez zagadnienia związane ze sztuką aż po błahostki codzienności.

    Wystawę można oglądać do 19 stycznia.

    Edward Dwurnik (1943-2018)
    Obrazy i rysunki. Prace z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego 
    w Radomiu

    Wystawa inauguruje cykl ekspozycji prezentujących zbiory sztuki współczesnej w Radomiu. Historia kolekcji sięga lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to miejscowe muzeum zainicjowało program zakupów sztuki współczesnej. Równolegle dzieła współczesnych artystów kolekcjonowały Biuro Wystaw Artystycznych oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1990 roku utworzono Muzeum Sztuki Współczesnej, będące oddziałem Muzeum Okręgowego im. Jacka Malczewskiego. Do zbiorów nowej placówki trafiły eksponaty z Działu Sztuki muzeum powstałe po 1945 roku, a także zestaw prac pochodzących ze zlikwidowanego w 1990 roku BWA oraz pojedyncze dzieła z TPSP. MSzW w okresie 25 lat swojego istnienia podwoiło liczebność kolekcji (około 4 500 eksponatów), rozwijając ją głównie w oparciu o dary. W zbiorach znajdują się dzieła wybitnych polskich artystów działających w drugiej połowie XX w. i w pierwszych latach nowego tysiąclecia, a także pojedyncze prace artystów zagranicznych. W latach 2017–2018 kolekcja w większości przekazana została w depozyt do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, jej część ponownie włączono do zbiorów Działu Sztuki muzeum. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” tworzy własną kolekcję, która obecnie liczy ponad 600 eksponatów.

    Zespół prac Edwarda Dwurnika w radomskim Muzeum im. Jacka Malczewskiego należy do najważniejszych i największych w tych zbiorach i obejmuje 21 obrazów i 17 rysunków.

    Wystawę można oglądać do 5 stycznia.

    Andrzej Krauze, Walka wycięta skalpelem

    Ekspozycja w ramach projektu „Kadry pod napięciem”

    Kadry pod napięciem

    Projekt dotyczy serii prac autorstwa polskich młodych artystów, prezentowanych na murze przy kawiarni Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Wszyscy twórcy zostali poproszeni o zaprojektowanie swoistych komiksów – nawet ci, którzy na co dzień nie zajmują się tym gatunkiem.

    Narracja bez słów

    Nie stawiam twórcom żadnych ograniczeń tematycznych ani formalnych. Jedyny rygor, który autorzy muszą respektować, to zamknięcie narracji w jednej sekwencji – w pojedynczym, „długaśnym” kadrze, w obrębie którego „dzieje się” jakaś historia. Akcja musi być zrozumiała bez dymków, czytelna dzięki samym obrazom. Jak się okazało, żadnemu z autorów te ograniczenia nie sprawiają trudności. Każdemu projektowi towarzyszy krótkie wprowadzenie mojego autorstwa dotyczące pracy i artysty.

    Pozytywne napięcie, czyli dlaczego komiks

    Uznałam za wielce inspirujące połączenie przestrzeni publicznej z komiksami – żeby gość „Elektrowni” był zaintrygowany obrazkową opowieścią, żeby poświęcił jej czas i uwagę.

    Komiks wymusza na widzu „dynamiczny” odbiór. Wzrok przeskakuje z kadru na następny, obejmuje plansze, napisy; umysł łączy sceny i teksty w logiczną całość. Przy podprogowym odbiorze sens wprawdzie umyka, lecz gdzieś „z tyłu głowy” zostaje ślad po obrazie zobaczonym choćby w największym tempie.

    Dlatego zaproponowałam prezentację cyklu jednokadrowych, wielokrotnie powiększonych komiksów na długiej ścianie zamykającej dziedziniec przy „Elektrowni”. Przylega on do kawiarni i nawet zimą projekty są widoczne przez przeszkloną ścianę.

    Zatytułowałam serię „Kadry pod napięciem” – bo dostarcza dwojakiego rodzaju napięcia, nerwu: widoczny z wnętrza kawiarni fragment kusi do obejrzenia reszty. Jednak całość pracy nie pozwala objąć się wzrokiem z racji proporcji: 29 metrów długości na 2 wysokości. Widz musi przespacerować się wzdłuż muru, wrócić, ponownie spojrzeć…

    I to działa!

    Monika Małkowska

     

    Projekt Andrzeja Krauze można oglądać do końca roku.

    Wystawy czynne: wtorek – piątek: 10.00 – 18.00, sobota – niedziela:12.00 -18.00

    Grupy zorganizowane, po wystawie może oprowadzić przewodnik (usługa bezpłatna), koszt biletu grupowego 3 zł/osoba, w piątki wstęp na wystawy bezpłatny.

    Rezerwacja przewodnika pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60

    Pełna informacja o wystawach na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

     

    Dokumentacja fotograficzna z wystaw Marcin Kucewicz.

     



    Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
    "Elektrownia" w Radomiu
    ul. Kopernika 1
    26-600 Radom

    tel. (48) 383 60 77, 602 360 099
    fax (48) 383 60 78

    http://www.elektrownia.art.pl

    http://www.facebook.com/mcswe24

    nasz kanał na YouTube
« wróć do SZTUKA

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy