Facebook YouTube
 • 07-09-2018

  Niespodziewany Początek Jesieni. Święto kultury łotewskiej Es esmu Latvija

  Niespodziewany Początek Jesieni. Święto kultury łotewskiej

  Es esmu Latvija


  9 września 2018 r. od godz. 12.00 Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Ambasada Republiki Łotewskiej w Polsce i Fons Projects zapraszają na kolejną edycję Niespodziewanego Początku Jesieni. Tradycja organizowania festynów dedykowanych różnym kulturom narodowym ma już szesnaście lat. Bawiliśmy się na festynach egzotycznych i bliższych nam kulturowo: niemieckim, ukraińskim czy węgierskim. Tegoroczna edycja dedykowana będzie kulturze łotewskiej. Łotwa, podobnie jak Polska, w tym roku świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, ten fakt oraz wiele lat wspólnej bezkonfliktowej historii zadecydowały o wyborze właśnie tego kraju. Mimo iż wiele nas łączy, Polacy niewiele wiedzą o Łotwie, tymczasem ma ona bardzo dużo do zaoferowania.

  Głównymi atrakcjami orońskiego spotkania będą występy zespołów pieśni i tańca „Rūtoj” i „Gauia” oraz Jeleny Matuli & Friends Band Riga. Zespół „Gauia” z Valmiery jest odpowiednikiem naszego „Mazowsza”, zaprezentuje muzykę oraz tańce ludowe na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Jelena Matula, znana w Polsce jako finalistka „The Voice of Poland”, wykona łotewskie, polskie i światowe przeboje. Z Poznania przyjedzie zespół „Dziwy”, grający muzykę rockową w oparciu o motywy łotewskie.

  Najmłodsi obejrzą przedstawienie „Bajkowa Łotwa”, w którym wystąpią dzieci polskie i łotewskie. Scenografię do spektaklu wykonali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu, ich prace wezmą udział w konkursie, który rozstrzygnięty zostanie podczas festynu. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Ambasada Republiki Łotewskiej w Warszawie.

  Wiele atrakcji zaplanowano również poza sceną. Przybyli do Orońska będą mieli okazję wspólnie tkać megabieżnik o długości 15 m lub indywidualnie krajkę na bardku (rodzaj prostego krosna), ponadto wziąć udział w konkursie wiedzy o Łotwie czy w grze terenowej. Dla wszystkich uczestników konkursu i gry przewidziano nagrody!

  W przygotowania do festynu aktywnie włączyła się szkółka języka i kultury łotewskiej „Kodoliņš” w Warszawie. Uczniowie i nauczyciele poprowadzą zajęcia plastyczne i lingwistyczne, w ramach których chętni będą mieli szansę malować łotewskie symbole na kamieniach z Bałtyku, zaś dzieci poznają zabawy z łotewskich podwórek. Przewidziano również prezentację wyjątkowo pięknych strojów ludowych.

  Co roku festynowi towarzyszy ekspozycja odnosząca się do tematu wiodącego. W tym roku będzie to wystawa lalek „Dookoła świata (i w zaświaty)” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, nawiązująca do międzynarodowego festiwalu teatrów lalkarskich, który odbywa się w Rydze. W Orońsku zaprezentowanych będzie ok. 120 lalek teatralnych. Będą kukiełki, marionetki i pacynki, jedne ponadnaturalnych rozmiarów, inne kilkunastocentymetrowe, wszystkie one grały w przedstawieniach opartych na motywach chińskich, arabskich, francuskich. Dla zainteresowanych Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach przygotował nie lada niespodziankę – warsztaty, podczas których dzieci wspólnie z rodzicami będą mogły wykonać własne lalki.

  Tradycyjnie, nie zabraknie konkursów z nagrodami, placu zabaw dla dzieci oraz zajęć ogólnorozrywkowych (kule wodne, zjeżdżalnia, żyroskop, tarcza strzelecka), jak i typowych dla instytucji  – toczenia na kole i lepienia w glinie.

  Jak co roku w programie przewidziano degustację potraw kuchni prezentowanego kraju. Powszechnie znany jest czarny balsam, ale czy ktoś jadł szary groch? Będzie okazja do spróbowania tych i wielu innych specjałów kuchni łotewskiej, które będą serwowane przez Łotyszy na kilku stoiskach gastronomicznych. Ci, którym do gustu przypadną smaki łotewskie będą mogli kupić produkty spożywcze, z których w domu sami przygotują potrawy typowe dla tego regionu.

  Do Orońska zawita tego dnia duża grupa (ponad 30 osób) producentów wyrobów lokalnych i rzemieślników. Zaprezentują swój kunszt zawodowy oraz wyroby, które powstają w ich pracowniach. Swój przyjazd zapowiedzieli: kowale, ceramicy, producenci instrumentów muzycznych, wyrobów z drewna, ze skóry, ozdób i biżuterii oraz rękodzieła.

  Młodzieżowe drużyny z Łotwy i Polski – JDFS Alberts i „Oronka” – rozegrają międzynarodowy mecz na stadionie „Oronki”.

  Atrakcji nie zabraknie. Różnorodny i bogaty program gwarantuje, że nikt nie będzie się nudził tego dnia w Orońsku. Warto więc przyjechać do CRP, aby przekonać się jak wiele ma do zaoferowania Łotwa. Program jest tak różnorodny, że każdy niezależnie od wieku i zainteresowań znajdzie coś dla siebie.

  Do Orońska można już dojechać starą drogą nr 7, bez konieczności objazdu. Na niezmotoryzowanych będą czekały autobusy firmy Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem) o godz. 12:00 i 13:30 oraz powrotne 18:30 i 20:00.


  Patronat honorowy na festynem objął Prezydent Miasta Radomia, partnerem wydarzenia jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.


  Program


  Na scenie:

  12:00 – 12:30 – zespół pieśni i tańca „Rūtoj”

  12:40 – 13:20 – zespół pieśni i tańca „Gauja”

  13:20 – 13:40 – powitanie

  13:40 – 14:10 – „Bajkowa Łotwa” przedstawienie z udziałem dzieci polskich i łotewskich

  14:25 – 15:05 – zespół „Dziwy”

  15:20 – 16:50 – Jelena Matula & Friends Band Riga

  15:50 – 16:05 – w przerwie występu ogłoszenie wyników konkursu plastycznego z

                        okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Łotwę

  17:00 – 17:40 – zespół pieśni i tańca „Gauia”

  17:55 – 18:35 – zespół „Dziwy”

  18:45 – 19:25 – zespół pieśni i tańca „Rūtoj”


  Poza sceną:

  12:00 – 19:30 – prezentacja wyrobów rzemieślniczych: kowalstwo, ceramika, biżuteria,

  wyroby ze skóry, drewna, tkaniny, rękodzieło, instrumenty muzyczne, ozdoby

  12:00 – 19:30 – prezentacja i degustacja produktów lokalnych oraz kuchni łotewskiej

  12:00 – 19:30 – prezentacja strojów ludowych

  12:00 – 19:30 – prezentacja oferty biur turystycznych

  13:00 – 19:30 – tkanie gigabieżnika

  – tkanie na bardku

  13:00 – 17:00 – gra terenowa

  14:00 – 17:00 – zajęcia prowadzone przez szkółkę języka i kultury łotewskiej

  Kodoliņš” w Warszawie

  14:30 – 15:30 – malowanie symboli łotewskich na kamieniach z Bałtyku

  – zabawy plastyczne i lingwistyczne

  15:30 – 16:10 – pokaz tworzenia elementów strojów ludowych

  14:00 – 17:00 – lepienie w glinie

  14:10 – 19:30 – prezentacja prac konkursowych

  14:40 – 15:40 – „Dookoła świata (i w zaświaty)” – oprowadzanie po wystawie

  15:05 – 15:20 – konkurs wiedzy o Łotwie dla dzieci

  16:00 – 17:00 – warsztaty lalkarskie

  17:40 – 17:55 – konkurs wiedzy o Łotwie dla dorosłych


  Ponadto:

  kule wodne, kącik strzelecki, żyroskop, zjeżdżalnia

  kawiarnia na powietrzu

  lody naturalne (w barwach łotewskich)

  grill


Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy