Facebook YouTube
« wróć do MUZYKA
 • 07-03-2017

  Olga Zalesskaya w Łaźni

  8 marca (środa); godz. 18.00 Żeromskiego 56

  " Dla najpiękniejszych dam ......."

  Olga Zalesskaya - (Białoruś ),  Jacek Beszczyński (Polska) ,  Nadziei MaleńkaOrkiestra

  Białoruska artystka aktywnie współpracuje z kompozytorami-piosenkarzami z Polski, organizuje ich występy na organizowanych przez siebie festiwalach, tłumaczy na język rosyjski i śpiewa piosenki polskich autorów. Z artystką wystąpi rodzimy bard - Jacek Beszczyński z Torunia. Muzyczną pełnię brzmienia zapewni kilkuosobowa formacja „Nadziei Maleńka Orkiestra”.

   

  Olga Zalesskaya urodziła się w Witebsku. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. W 1987 roku zainteresowała się piosenką autorską, zaczęła układać swoje pierwsze piosenki. W 1988 roku zdobyła pierwszą nagrodę Festiwalu Regionalnego (Wilno, Litwa), zaś w 1990 roku pierwszą nagrodę III Wszechzwiązkowego Festiwalu Piosenki Autorskiej w Kijowie.

  Od 1990 roku nagrała płyty: «Niebiańskiej łodzi cień», «Wróżba lustra», «Wróżba z jabłka», «Egipskie sny», «Czachy», «Złoty młyn», «Niebiańska tawerna». W 1995 roku ukazał się zbiór wierszy Olgi Zalesskiej «Gołębie i okruchy», w 2000 – zbiór wierszy i tekstów piosenek «Sierpień».

  Olga jest organizatorką, uczestniczką i członkinią jury wielu festiwali piosenki autorskiej, Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Warszawie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Pozytywnej «Ma маkabо-2007» (Kоktebel). Jako dziennikarz prowadziła audycje autorskie o piosence autorskiej w „Alfa-radio”. Współpracowała z trio Arkadia Eskina (projekt «Szalona Marta»), ze Zmicierem Wajciuszkiewiczem i WZ-orkiestrą («Niebiańska tawerna»), z zespołem  «Dyliżans-jazz». W 2011 roku pojawił się nowy album „Domowy teatr”.

  Piosenki i wiersze Olgi Zalesskiej są tłumaczone na język polski, bułgarski, hebrajski; proza – na białoruski i angielski.

  Olga jest dyrektorem artystycznym festiwali "Kulturalna ewolucja", "Wielka bard-rybałka". Te projekty są bardzo popularne i gromadzą widownię, liczącą ponad 3000 osób. Jest społecznym koordynatorem festiwali w Rosji, Polsce, Gruzji, Czechach, Azerbejdżanie, a także konsultantką i koordynatorką programu telewizyjnego o poezji śpiewanej "Podych strun" na TV-3 (Białoruska Telewizja Państwowa).

  Aktywnie współpracuje z kompozytorami-piosenkarzami z Polski, organizuje ich występy na swoich festiwalach, tłumaczy na język rosyjski i śpiewa piosenki polskich autorów.  Popularyzuje muzyczną i poetycką kulturę krajów Europy, wspiera występy białoruskich poetów, kompozytorów, muzyków, aktorów i zespołów poza granicami Białorusi, a artystów europejskich na terenach byłego ZSRR.  Jest koordynatorką projektów Stowarzyszenia Twórczego "Svoya Sreda" (Mińsk, Białoruś), które przez pięć lat swojego istnienia zorganizowało ponad 300 koncertów poezji śpiewanej, jazzu, folku, blues’a i innych gatunków muzycznych oraz kilka festiwali.

  Występuje z programami solowymi, zarówno z gitarą, jak również z orkiestrą. Olga Zalesskaya jest twórczą osobą, która łączy w sobie duchowość skupionej i zakochanej w życiu kobiety i poetycki, muzyczny talent nie byle jakiego mistrza przekazywania swoich przeżyć. Posłuchać, porozmawiać, wspomnieć o tym, co było dawniej czy pomarzyć o niewykonalnym - na koncertach Zalesskiej nie można pozostać obojętnym wobec emocji, uczuć i słów piosenkarki.  

« wróć do MUZYKA

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy