Facebook YouTube
« wróć do SZTUKA
 • 06-06-2020

  Otwarcie dwóch wystaw: #wystawainterwencyjna2020 | Małgorzata Mirga-Tas

  Szanowni Państwo,

  Zapraszamy na otwarcie nowych wystawy w dniu 6 czerwca (sobota) o godz. 14.00, które odbędzie się przy zachowaniu środków ostrożności.

  ///

  Kontakt dla mediów:
  Dorota Monkiewicz, d.monkiewicz@rzezba-oronsko.pl, tel. +48 720 841 600
  Paweł Czyż, p.czyz@rzezba-oronsko.pl, tel. +48 48 618 45 16 wew. 31

  Teczka prasowa (informacje + zdjęcia) do pobrania ze strony Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: POBIERZ TECZKI PRASOWE NASZYCH NOWYCH WYSTAW

  Dziękujemy za udostępnienie informacji dotyczących naszych wystaw.
  Z najlepszym pozdrowieniem, Paweł Czyż

  NOWE WYSTAWY

  ///

  #WYSTAWAINTERWENCYJNA2020

  Muzeum Rzeźby Współczesnej, Galeria Oranżeria
  6 czerwca - 30 sierpnia 2020
  kuratoruje Zespół CRP

  Wystawa czynna do 30 sierpnia 2020
  od wtorku do piątku: 10.00 - 17.00, weekend: 10.00 - 18.00

  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
  ul. Topolowa 1
  26-505 Orońsko

  Wystawa ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprezentuje prace blisko trzydziestu autorów rzeźby współczesnej. Tematem wystawy są przedstawienia kondycji ludzkiej w rzeźbie współczesnej - od doświadczenia wszechstronnej katastrofy po nadzieję na przetrwanie i ocalenie. Na wystawie prezentowane są prace Magdaleny Abakanowicz, Krzysztofa M. Bednarskiego, Michaliny Bigaj, Bożenny Biskupskiej, Barbary Falender, Miłosza Flisa, Thorstena Goldberga, Jerzego Jarnuszkiewicza, Krystiana Jarnuszkiewicza, Władysława Kaźmierczaka i Ewy Rybskiej, Grzegorza Kowalskiego, Przemysława Kwieka, Konstantego Laszczki, Edwarda Łazikowskiego, Józefa Łukomskiego, Sławoja Ostrowskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Urszuli Pieregończuk, Adama Prockiego, Adolfa Ryszki, Antoniego Rząsy, Tomasz Skórki, Ludmiły Stehnovej, Janusza Tkaczuka, Jacka Waltosia, Barbary Zbrożyny i  Gustawa Zemły.

  ///

  MAŁGORZATA MIRGA-TAS
  29. ĆWICZENIA CEROPLASTYCZNE

  Galeria Kaplica
  6 czerwca –11 października
  Kurator: Wojciech Szymański
  Koordynator: Jarosław Pajek

  wystawa czynna do 11 października 2020
  od wtorku do piątku: 10.00 - 17.00, weekend: 10.00 - 18.00

  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
  ul. Topolowa 1
  26-505 Orońsko

  W lipcu 1942 r. niemieccy żandarmi i polscy policjanci zatrzymali w okolicach Borzęcina Dolnego dwudziestodziewięcioosobową grupę Romów i Romek. Trzech mężczyzn, pięć kobiet i ponad dwadzieścioro dzieci Niemcy i Polacy rozstrzelali tego samego dnia w nieodległym lesie. Zamordowanych wrzucono do wykopanego na miejscu kaźni dołu.
  Prawie siedemdziesiąt lat później, w 2011 r. romska rzeźbiarka, Małgorzata Mirga-Tas, wzniosła w tym miejscu wykonany z drewna pomnik. W ten sposób nieupamiętnione dotąd miejsce (nie)pamięci oznaczone zostało w krajobrazie, stając się jednym z małopolskich miejsc pamięci Samudaripenu – Zagłady Romów. Zaprojektowany przez artystkę pomnik składał się z pionowej płyty, na której jako epitafium umieszczony został fragment wiersza Papuszy, po dwóch stronach tablicy epitafijnej stojącej w miejscu zbrodni umieszczone zostały postaci umierających Roma i Romki.
  Cztery lata później, wiosną 2016 r., niewykryci do dziś sprawcy zniszczyli pomnik. Romowie zostali zabici raz jeszcze przez Polaków. Agonia wyrzeźbionych przez artystkę umierających postaci została przerwana ciosami siekiery zadanymi rękami oprawców. Ta egzekucja in effigie dopełniona została próbą przewrócenia płyty z tablicą epitafijną, do której przywiązano stalowe liny. W lipcu 2016 r. artystka odtworzyła pomnik w pierwotnej formie i w pierwotnym miejscu. Pozostałości pierwszego upamiętnienia i szczątki porąbanych siekierą Romów zabrała ze sobą. To one stały się przedmiotem i tematem jej nowego cyklu rzeźbiarskiego pokazywanego w Galerii „Kaplica” na terenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
  Na wystawę składają się woskowe odlewy okaleczonych w 2016 r. postaci i części uszkodzonego epitafium. Artystka upamiętnia sam fakt zniszczenia pomnika, będący rodzajem mordu symbolicznego i rekonstrukcją historyczną pierwotnej zbrodni. Artystka nie scala więc okaleczonych postaci w całość; odwrotnie: pielęgnuje rany, podkreśla fragmentaryczność, kruchość i prekarność szczątków. Materiał, z jakiego wykonała odlewy resztek jest wysoce symboliczny. Wosk to materiał rzeźbiarski „prawdziwszy od prawdy” i nierozerwalnie od starożytności związany z werystycznym portretowaniem zmarłych. Jednocześnie wosk jest materiałem silnie obecnym w kulturze romskiej, zwłaszcza w praktykach funeralnych i apotropaicznych; to z niego wykonywano magiczne rzeźby przedstawiające trupa, diabła i krzyż. Wystawa stworzona z myślą o neoklasycystycznej przestrzeni orońskiej kaplicy wzniesionej na planie greckiego prostylosu przybiera formę muzeum archeologicznego i woskowego lapidarium zarazem.
  Wojciech Szymański

  ------

  Logo CRP

  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
  Centre of Polish Sculpture in Orońsko
  ul. Topolowa 1, 26-505 Orońsko
  Tel.: +48 48 618 40 27, +48 48 618 45 16
  Fax: +48 48 618 44 89
  E-mail: sekretariat@rzezba-oronsko.pl
  www.rzezba-oronsko.plwww.sculpture.art.pl

« wróć do SZTUKA

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy