Facebook YouTube
« wróć do NASZE MIASTO
  • 05-08-2016

    Prace pielęgnacyjne w zabytkowym parku przy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

    W dniu 03.08.2016r. roku została podpisana Umowa Nr. 327/16/OP/D

    na dofinansowanie realizacji zadania pt. „Prace konserwatorskie i pielęgnacyjne w zabytkowym parku przy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie”. Powyższe przedsięwzięcie dofinansowane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie   dotacją w kwocie (netto) 14.400,00zł.

    W sierpniu tego roku rozpoczną się Prace pielęgnacyjne w zabytkowym  kompleksie dworsko-parkowym przy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie rozpoczną się w sierpniu br. Natomiast ich zakończenie, zgodnie z zawartą umową,  nastąpi 15 września 2016 r.

    Całkowity koszt zadania netto wynosi 16.000,00zł. z czego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu finansuje 1.600,00zł.

    Aleja lipowa, powstała w połowie XIX wieku, w okresie kształtowania się pierwszego, regularnego założenia planistycznego, który był dziełem czeskiego ogrodnika Józefa Stichego, zleconym przez księżną Teresę z Lubomirskich Jabłońską, która w tym czasie podjęła szereg działań zmierzających do zagospodarowania i uporządkowania tego terenu. Aleja powstała na osi wyznaczającej trakt, prowadzący od miejsca, gdzie stał dom Jana Kochanowskiego (obecnie kaplica Jabłonowskich), do miejsca, gdzie rosła legendarna czarnoleska lipa. Jest to jedno z ważniejszych miejsc, odwiedzanych przez turystów, które obejmuje ważne historyczne ślady związane z dziejami Czarnolasu. Zachowany szpaler lip drobnolistnych, składa się po jednej stronie z dwu a po drugiej z trzech rzędów. Wyznacza on części zachodniej granicy parku.Planowane prace pielęgnacyjne na szpalerze lip drobnolistnych, wymagają wykonanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych v takich jak: cięcia sanitarne, prześwietlające i korygujące.Prace pielęgnacyjne przeprowadzone zostaną na drzewostanie w głównej alei (reprezentacyjnej) parku. Aleja ukształtowana została jako główny element kompozycyjny całego założenia w początkach XX wieku. Jest dziełem architekta krajobrazu prof. Stefana Celichowskiego, a powstał na zlecenie Stanisława Zawadzkiego. Drzewa posadzone są po obydwu stronach alei – buki purpurowe (fagus sylvatyica purpurea) posadzone są rytmiczne, w rytmie czteropunktowo powtarzających się nasadzeń.

    Oprócz buków strukturę gatunkową w alei stanowią tuje, lipy, jesiony i klony. Dwie lipy drobnolistne tilia cordata) wytypowane stanowią część tego zasobu. Cięcia pielęgnacyjne powinny zostać wykonane ze względu na to, że jest to główny ciąg spacerowy ja i jezdny dla odwiedzających Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, i brak dbałości o dobrą kondycję tego zasobu stanowi zagrożenie dla pieszych jak i poruszających się pojazdów.

     

    www.wfosigw.pl

                                                               C:\Documents and Settings\L.Sobczyk\Pulpit\WFOŚiGW spraw.i różne\WFOŚ\logo[1].TIF


« wróć do NASZE MIASTO

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy