https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
  • 08-08-2021

    Pytania na lato

    Pytanie na lato: jak unikać oparzeń podczas opalania? 


    Trwa upalne lato, zatem w ramach cyklu: „Pytanie na lato”, zapytaliśmy ekspertów z Polskiego Związku Solaryjnego o to, jak unikać oparzeń podczas opalania na plaży.

    Światło słoneczne ma bardzo silne oddziaływanie, dlatego, aby skorzystać z jego zalet, musi być prawidłowo dozowane. Tymczasem często zdarzają się oparzenia, czyli efekty negatywnego oddziaływania słońca, wynikające z niewłaściwego dawkowania lub przedawkowania promieni UV. 

    Pamiętajmy, że nie możemy prosto z biura jechać na plażę i leżeć tam plackiem przez cały dzień!
    To błąd, który popełnia wiele osób stęsknionych za urlopem – mówi Dominik Wrzos, prezes Polskiego Związku Solaryjnego.`Przed wyjazdem warto się przygotować. Można na przykład skorzystać
    z solarium, gdzie pod okiem profesjonalistów, odpowiednio przygotujemy się na plażę. Aktualnie
    w wielu solariach ogromną wagę przywiązuje się do kwestii związanych z bezpieczeństwem opalania
    i właśnie w takich miejscach możemy spytać o wskazówki, odnośnie tego, jak się opalać, by uniknąć oparzeń.

    W sytuacji, gdy nie mamy czasu na przygotowania do opalania, Dominik Wrzos radzi, byśmy dawkowali sobie słońce powoli, zaczęli urlop od krótkiego pobytu na plaży i zaaplikowania sobie bardzo małej porcji promieni słonecznych. Pierwszego dnia wyjdźmy na plażę jedynie na 10-15 minut i przez ten czas delektujmy się kąpielą słoneczną bez użycia kremów z filtrem – mówi ekspert PZS. Dzięki temu
    w naturalny sposób wzbogacimy nasz organizm w witaminę D, która chroni nas między innymi przed osteoporozą i rakiem. W przypadku natychmiastowego użycia kremów, nie będziemy mieć możliwości pozyskania odpowiedniej ilości tej ważnej witaminy. Wiele osób o tym nie wie i smaruje się kremami jeszcze przed wyjściem na plażę. Z mojej wiedzy wynika jednak jasno, że to błąd! Ze względu na klimat, w jakim żyjemy i niedobory witaminy D – warto zrobić wszystko, by dostarczyć jej do swoich organizmów jak najwięcej  i jak najszybciej. Pamiętajmy jednak, że maksymalnie po kwadransie, konieczne jest posmarowanie się kremem z filtrem odpowiednim dla naszego fototypu skóry lub najlepiej znalezienia zacienionego miejsca – szczególnie, jeśli jest to nasz pierwszy dzień na urlopie.

    Paweł Grabowski z Polskiego Związku Solaryjnego podkreśla, że najważniejsze w unikaniu oparzeń jest po prostu zachowanie umiaru. Wiele osób o tym zapomina – stwierdza Grabowski. Chcąc nasycić się słońcem podczas wypoczynku, smażymy się na plaży niczym placki na patelni, pomimo, że doskonale sobie zdajemy sobie sprawę z tego, co się dzieje ze smażonym pożywieniem w porę nie przewróconym na drugą stronę lub nie zdjętym z patelni…

    W szczególny sposób należy przed słońcem chronić dzieci, ponieważ każde oparzenie słoneczne
    w wieku dziecięcym i młodzieńczym zwiększa późniejsze ryzyko raka skóry. Na szczęście dzieci nie przepadają za leżeniem na plaży. Wolą biegać i lepić zamki z piasku, co na pewno zabezpiecza je
    w pewnym stopniu przed oparzeniami. Ważne jednak, by dzieci na plaży bawiły się w odpowiednim ubraniu (np. w jasnych, cienkich koszulkach) oraz nosiły obowiązkowo czapkę z daszkiem lub kapelusz na głowie – radzi Grabowski.

    Pamiętajmy, że leżenie na słońcu to ryzykowna sprawa i jeśli nie wprowadzimy żadnych ograniczeń – na pewno narażamy się na poparzenia. Warto więc podczas kąpieli słonecznych korzystać z budzika lub timera – będziemy kontrolować czas i unikniemy zaśnięcia, które grozi poważnymi konsekwencjami – podkreśla przedstawiciel PZS. Nie polecam też brania prysznica bezpośrednio przed i po kąpieli słonecznej. Jeśli jednak zdecydujemy się na kąpiel przed plażą, przynajmniej nie stosujmy środków do mycia czy szamponów, ponieważ mogą one wypłukać rozpuszczalne w tłuszczach prohormony, zanim te zdążą dostać się do krwioobiegu. 

    Opalajmy się z umiarem a będzie dobrze!



    Pytanie na lato: jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę? 


    Lato w pełni, zapraszamy więc na cykl: „Pytanie na lato”, w ramach którego będziemy omawiać różnorodne ciekawostki związane z wpływem słońca na organizm człowieka. Eksperci  z Polskiego Związku Solaryjnego: Dominik Wrzos i Paweł Grabowski będą wyjaśniać zjawiska, rozwiewać wątpliwości i ujawniać fakty, które warto poznać, by móc bezpiecznie korzystać z cudów lata.
    Dziś nasi eksperci odpowiedzą na pytanie, jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę. 


    Czym jest fototyp? 

    Dominik Wrzos, Polski Związek Solaryjny: W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, iż fototyp określa typ naszej karnacji, a także informuje o wrażliwości i podatności naszej skóry na opalanie lub oparzenia słoneczne. To od rodzaju fototypu zależy poziom produkcji melaniny – pigmentu w organizmie człowieka odpowiadającego za barwę skóry, koloru oczu oraz włosów. Głównym zadaniem tego barwnika jest osłona komórek skóry przed rakotwórczym działaniem promieniowania ultrafioletowego i jonizującego.

    Zgodnie z klasyfikacją amerykańskiego dermatologa Thomasa B. Fitzpatrick, który w 1975 r. przeprowadził badania, dotyczące wpływu słońca na organizm człowieka, wyróżniamy sześć fototypów skóry:


    Fototyp 1 – celtycki

    • skóra jasna / blada / o odcieniu różowym

    • skóra skłonna do podrażnień, narażona na zaczerwienienia

    • włosy jasny blond / rude

    • oczy jasnoniebieskie / piwne / zielone

    • duża ilość piegów

    • niewielka ilość melaniny w skórze


    Osoby posiadające ten fototyp łatwo ulegają słonecznym poparzeniom, a ich skóra nie zbrązowieje.  

    Zalecenia:

    • unikanie słońca

    • używanie kremów z filtrem SPF 50+

    • unikanie solariów 


    Fototyp 2 - północnoeuropejski

    • skóra jasna o odcieniu mlecznym

    • oczy zielone / niebieskie /piwne

    • włosy blond,  lub jasnobrązowe

    • Skłonność do występowania piegów 


    U osób z fototypem nr 2 występuje duża skłonność do oparzeń oraz szansa na niewielką opaleniznę. 

    Osoby o tym fototypie muszą ostrożnie korzystać ze słońca a na brązowienie skóry muszą poczekać dłuższy czas.


    Zalecenia:

    • używanie kremów z filtrem SPF 50, a minimum SPF 30

    • ostrożne korzystanie ze słońca i solariów (minimalny czas seansu)


    Fototyp 3 - środkowoeuropejski

    • lekko śniada karnacja

    • oczy szare lub piwne

    • włosy ciemny blond lub brązowe

    • rzadko występujące piegi


    Reprezentanci fototypu nr 3 opalają się bez trudu, a ich skóra pod wpływem słońca przybiera stosunkowo ciemny, brązowy lub oliwkowy odcień.  


    Zalecenia: 

    • używanie kremu z filtrem SPF 30 lub SPF 20

    • możliwość regularnego korzystanie z solariów, ale uwaga - przy pierwszym seansie zaleca się ograniczenie do minimalnego czasu w celu sprawdzenia reakcji skóry 

    • unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce


    Fototyp 4 - południowoeuropejski

    • śniada karnacja 

    • oczy ciemnobrązowe

    • brak skłonności do piegów 

    • wysoka odporność własna na poparzenia


    Zalecenia:

    • nawet nieduża dawka słońca wywołuje pigmentację i silne brązowienie skóry 

    • używanie kremu z filtrem SPF 4-8 

    • możliwość korzystania z solarium bez ograniczeń według zaleceń obsługi solarium 


    Po co znać swój fototyp?

    Paweł Grabowski, Polski Związek Solaryjny: Ekspozycja ciała na słońce niesie za sobą wiele korzyści dla naszego organizmu: m.in.: poprawia samopoczucie, powoduje wzrost poziomu witaminy D3 oraz przynosi ulgę w walce z bólami reumatycznymi. Trzeba jednak używać słońca z umiarem. Co to znaczy? Poziom umiaru nie jest taki sam dla wszystkich. Inaczej może korzystać ze słońca osoba o śniadej karnacji, a inaczej o bardzo jasnej. Znając swój fototyp skóry, będziemy w stanie lepiej ochronić się przed słońcem, a także przewidzieć reakcję naszej skóry na działanie promieni słonecznych.  Będziemy też wiedzieć, jaką wybrać strategię przygotowawczą do sezonu letniego, jak dobrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny oraz jak często i długo korzystać z takich rozwiązań jak solaria. 


    PZS. Polski Związek Solaryjny to organizacja działająca na rzecz polskich solariów, ochrony ich interesów oraz wprowadzenia regulacji, podnoszących jakość usług. Związek dąży do wdrożenia jasnej regulacji prawnej oraz sytuacji, by każde łóżko solaryjne w kraju spełniało wymogi bezpieczeństwa. Pozostałe cele statutowe związku to m.in. poprawa wizerunku branży solaryjnej poprzez wdrażanie programów edukacyjnych i informacyjnych, integracja wewnętrzna branży solaryjnej na terenie Polski oraz ochrona praw pracodawców tego sektora.

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26