https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
  • 16-12-2020

    Samorządy obniżają zniżki kolejowe kombatantom opozycji antykomunistycznej przez niższe ulgi ustawowe

    W 2015 roku przyjęto ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej. W efekcie wiele samorządów wprowadziło z własnej inicjatywy (nie było o tym mowy w ustawie) ulgi na przejazdy komunikacją publiczną kombatantom opozycji antykomunistycznej. We wrześniu 2020 roku ustawa została znowelizowana m.in. wprowadzając ulgi na przejazdy dla byłych opozycjonistów w wysokości 50% i 51%. W reakcji na to niektóre samorządy obniżyły wcześniej przyznane ulgi do tego właśnie poziomu.

    W marcu 2015 roku koalicja rządząca PO-PSL przyjęła ustawę  o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Następnie liczne samorządy wprowadziły dla byłych opozycjonistów daleko idące ulgi, m.in. na przejazdy komunikacją publiczną – w niektórych województwach kombatantów z opłat za przejazdy zwolniono całkowicie.

    Z informacji udostępnionych przez Urząd ds. Kombatantów wynika, że działacze antykomunistyczni mogą za darmo podróżować komunikacją miejską m.in. w Białymstoku, Radomiu, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Starachowicach, Nysie i wielu innych miastach. Żadnych specjalnych ulg nie wprowadziły m.in. Gdańsk, Opole czy Katowice.



    Na Śląsku 100% ulgę dotyczącą przejazdów kolejowych wprowadził samorząd wojewódzki. Również w Małopolsce działaczy opozycji antykomunistycznej uprawniono 1 lipca 2019 roku do bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Małopolskich. Zniżki zostały jednak wycofane przez oba samorządy po wprowadzeniu we wrześniu br. nowelizacji ustawy o działaczach antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, w wyniku której byłym opozycjonistom przyznano ustawowe zniżki w wysokości 50% przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej oraz 51% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego.


    Samorządy zredukowały zniżkę do ustawowego poziomu 51%. Zupełnie inaczej postąpiła Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego wynika, że ŁKA utrzymała 100% zniżki dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Kombatant może sobie wybrać czy woli 51% zniżki od państwa czy 100% od samorządu województwa łódzkiego.

    Ogółem liczba uprawnionych do zniżek działaczy w całej Polsce waha się w granicach 14 tys. osób – większość z nich zapewne nigdy nie wsiądzie do pociągu Kolei Śląskich czy Małopolskich. Trudno w tym przypadku mówić o ekonomicznym uzasadnieniu podjętej decyzji. Kombatanci zwracają uwagę przede wszystkim na honorową stronę całej sprawy – przez odebranie tego niedawno nadanego przywileju (w zasadzie symbolicznego) dewaluuje się ich walkę z komunizmem oraz stawia w jednym szeregu z funkcjonariuszami byłego reżimu, którym również niedawno odebrano przywilej w postaci wysokich emerytur.

    Red.

    Edit: W momencie pisania artykułu wszystkie informacje wskazywały, że Koleje Małopolskie nie utrzymały 100% zniżki. Dzisiaj musimy pogratulować decyzji zarządu Kolei Małopolskiej, bo zachowały one w swojej ofercie 100% zniżkę. Teraz tylko czekamy na zdrowy rosądek w Kolejach Ślaskich. 

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26