Facebook YouTube
 
 • 03-08-2022

  Słuchowisko „Legenda o Kostku” w lochach Pałacu Odrowążów

  Słuchowisko „Legenda o Kostku” w lochach Pałacu Odrowążów

  W jednej z najstarszych siedzib szlacheckich na ziemiach polskich, a dziś luksusowym hotelu Manor House SPA, można się cofnąć w czasie dzięki słuchowisku w XV-wiecznych lochach.

   

  Mazowiecki kompleks hotelowy Manor House SPA**** - Pałac Odrowążów***** ma nową atrakcję – słuchowisko w przypałacowych lochachpt. Legenda o Kostku. Podczas kilkunastominutowego seansu z efektami dźwiękowymi i świetlnymi można przenieść się do czasów pierwszych właścicieli Pałacu Odrowążów i poznać tragiczną historię panicza Kostka Chlewickiego, herbu Odrowąż. Bohater naszej legendy, to postać szlachetna, dobry duch i opiekun posiadłości. Słuchowisko przybliża życie i obyczaje szlachty w XV-wiecznej Polsce. Atrakcja dostępna jest bezpłatnie dla osób zwiedzających zabytkowy park i Gości hotelowych Manor House SPA codziennie w godzinach 8.00 - 21.00 w lochach pod pałacową sceną. Osoby z zewnątrz mogą wejść na teren parku z biletem wstępu, goście hotelowi korzystają z niego gratis.

  U podnóża Pałacu Odrowążów, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku, znajdują się 3 piwnice pochodzące z XV w., tak jak murowany budynek główny. Piwnica pod sceną pałacową, na której dziś czasem odbywają się uroczyste zaślubiny, składa się obecnie z 2 izb (historyczne źródła podają 3 lokalności). Wszystkie piwnice są zagłębione w stoku wzgórza zamkowego, zostały wykonane z łamanego lokalnego piaskowca, a charakterystyczne ślady narzędzi kamieniarskich wskazują na okres renesansu. Dawniej służyły za spichlerze oraz winiarnię, podobnie jak datowana na 1837 r. lodownia z szybem zasypowym, w której dziś mieści się Wystawa Rzeźb Bogów i Bożków Słowiańskich.

  Odrowążowie wybudowali kościół w Chlewiskach w 1121 r., a dwór rycerski w 1135 r., na którego miejscu w XV w. wznieśli murowany zamek i w tym samym czasie przyjęli nazwisko Chlewiccy. W XIII w. tutejsze dobra rodowe odwiedzał święty Jacek Odrowąż OP, nazywany św. Jackiem z pierogami, jako że według podań karmił ubogich pierogami własnego wyrobu. Jako jedyny Polak został uwieczniony wśród rzeźb dłuta Berniniego na kolumnadzie wokół Placu św. Piotra w Rzymie. Jest patronem ponad 900-letniej posiadłości w Chlewiskach. Na jej terenie znajduje się także zabytkowa Stajnia Platera, wybudowana w dworskim stylu w 1886 r. z szydłowieckiego piaskowca. Konstrukcja 100-metrowego budynku jest podparta na żeliwnych dźwigarach wyprodukowanych w zabytkowej hucie w Chlewiskach. Wśród reliktów przeszłości na terenie posiadłości znajdują się także: baszta z XVIII w., studnia Dobiesława z XV w., Kaplice Św. Bożej Rodzicielki i Św. Jacka Odrowąża w przypałacowej wieży z 1605 r. oraz wspomniane już XV-wieczne piwnice i XIX-wieczna lodownia. Na ścieżce historycznej jest także Wystawa Sprzętów Dawnych. Posiadłość można zwiedzać również ścieżką rekreacyjną, która składa się z małej i wielkiej ścieżki medytacji, kącików medytacyjnych sprzyjających zadumie i refleksji oraz ścieżką przyrodniczą biegnącą koło rzadkich okazów drzew.

  10-hektarowy park z 300-letnim starodrzewem i licznymi pomnikami przyrody należy do najcenniejszych zabytkowych parków w Polsce i zachwyca swoją urodą o każdej porze roku. Skrywa on przypałacowe stawy, malowniczy Ogród Tarasowy i Witalną Wioskę SPA, w której można oddawać się rytuałom zdrowia, oraz wiele urokliwych zakątków, sprzyjających błogiemu relaksowi w bliskości zachwycającej przyrody i pozytywnych sił natury. W jego sercu znajduje się Ogród Medytacji z Kamiennym Kręgiem Mocy, Piramidą Horusa, Ogrodem Zen, który jest kopią sławnego ogrodu przy świątyni w Ryoan-ji koło Kioto oraz energetycznymi spiralą i labiryntem – repliką labiryntu z katedry w Chartres. Posiadłość w Chlewiskach jest silnym miejscem mocy o potwierdzonym oddziaływaniu energetycznym, sięgającym nawet do 30.000 jednostek w skali Bovisa, dzięki czemu jest nazywana Polskim Centrum Biowitalności. To także najlepszy od lat holistyczny hotel SPA w Polsce i enklawa dla dorosłych (hotel bez dzieci). Więcej na: www.manorhouse.pl

   
  Manor House SPA – tu historia łączy się z luksusem i dobrą energią

  Mazowiecki kompleks pałacowo-parkowy Manor House SPA z pięciogwiazdkowym Pałacem Odrowążów i czterogwiazdkowym hotelem w zabytkowej Stajni Platera oraz Termach Zamkowych jest enklawą spokoju i dobrej energii. To jedna najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce. Św. Jacek Odrowąż, właściciel Chlewisk w XII w. jako jedyny Polak został wyróżniony posągiem na placu przed Katedrą św. Piotra w Rzymie. Manor House SPA to hotel dla dorosłych, przyjazny weganom i alergikom. Najlepsze od lat holistyczne SPA w Polsce słynie z: autorskiego programu odmładzającego Akademii Holistycznej Alchemia Zdrowia®, energetycznych terapii w Gabinetach Bioodnowy, seansów w Łaźniach Rzymskich, bezchlorowego basenu z wodą ożywioną metodami Grandera i dr. Keshego, prozdrowotnych kąpieli ofuro, w tym romantycznych dla dwojga w wannach Duo Ofuro by Manor House oraz koncertów na misy i gongi tybetańskie. Wspaniałym dopełnieniem luksusowego wypoczynku są wyśmienite dania tradycyjnej kuchni polskiej i wegańskiej oraz wg „Diety Życia”. Urokliwie położony kompleks wyróżnia naturalne środowisko wolne od smogu, położenie w centralnej Polsce z dogodnym dojazdem, własne lądowisko dla śmigłowców, a także 10-hektarowy, zabytkowy park z pomnikami przyrody, energetycznym Ogrodem Medytacji i Witalną Wioską® SPA oraz własny ośrodek jeździecki z hotelem i SPA dla koni. To Polskie Centrum Biowitalności o potwierdzonym oddziaływaniu energetycznym do 30.000 jednostek w skali Bovisa.

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy