Wada wzroku - astygmatyzm Jedna z trzech podstawowych wad wzroku, czasem nazywana niezbornością. Koryguje się ją tzw. soczewkami torycznymi (czasem, nieprecyzyjnie nazywanymi też cylindrycznymi lub sfero-cylindrycznymi). Mocno upraszczając - astygmatyzm najczęściej wynika z nieobrotowego kształtu rogówki - rogówka nie jest kulista, nie przypomina standardowej piłki, tylko bardziej piłkę do rugby lub jajka. W związku z tym, światło wpadające do oka, nie załamuje się w jednakowy sposób, ale najczęściej możemy wyróżnić dwa różne przekroje. Najczęściej astygmatyzm jest powiązany z daleko- lub krótkowzrocznością.
Szacuje się, że nawet połowa osób noszących okulary korekcyjne ma astygmatyzm. Astygmatyzm jest wadą stabilną, co oznacza, że nie pogłębia się wraz z wiekiem, ale też nie ustępuje samoistnie. Głównymi symptomami, poza nieostrym, zamazanym widzeniem, gdy próbuje się skupić wzrok na obiektach dalekich, są również: przemęczenie narządu wzroku, uczucie pieczenia oczu oraz bóle głowy.
Zachęcamy do regularnych badań wzroku w naszym mieście u zaprzyjaźnionego optyka: Radom ul. Wierzbicka 62 Tel. 600-306-882