Facebook YouTube
 • 07-01-2021

  Zgłoszenia do Nagrody Gombrowicza

  VI edycja Nagrody Gombrowicza. Zgłoszenia do końca stycznia 


  Do końca stycznia 2021 roku można przesyłać zgłoszenia do kolejnej, już VI edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W tej edycji, oprócz przyznania nagrody finansowej w wysokości 40 tys. złotych, kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w miejscowości Vence na południu Francji. 


  Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, rozumiany w nieco szerszym kontekście: jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim.

  Opublikowane w 2020 roku książki mogą zgłaszać do konkursu wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie Kapituły. 

  Zgłoszenia, wraz z dziewięcioma egzemplarzami książki, należy przesyłać do 31.01.2021 na adres:

  Muzeum Witolda Gombrowicza
  Wsola, ul. W. Gombrowicza 1
  26-660 Jedlińsk
  z dopiskiem „Nagroda”

  W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: 

  imię i nazwisko autora, a jeśli książka napisana jest pod pseudonimem – również prawdziwe imię i nazwisko,

  – tytuł książki,

  nazwa, adres i dane kontaktowe (w tym nr telefonu i adres email) osoby lub instytucji zgłaszającej.

  Spośród nadesłanych książek kapituła wybierze pięcioro nominowanych. Ich nazwiska ogłoszone zostaną w czerwcu 2021. Laureata (lub laureatów) nagrody poznamy we wrześniu 2021 r.

  Główna nagroda to 40 tys. złotych. Od dwóch edycji również nominowani do Nagrody Gombrowicza otrzymują nagrodę finansową, po 2 tys. złotych. 

  Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznane zostanie po raz pierwszy w tej edycji jest rezydencja literacka – wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz. 

  Przyznanie rezydencji możliwe jest dzięki współpracy z firmą Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., która została drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody. Partnerem Głównym nagrody pozostaje, tak jak w ubiegłym roku, Unidevelopment S.A. 

  Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. 

  Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ustanowiona została przez samorząd Radomia w 2015 roku. Rok później została wręczona po raz pierwszy. W skład kapituły nagrody wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest Tomasz Tyczyński.

  W pięciu dotychczasowych edycjach do nagrody zgłoszono ponad 400 książek. W pierwszej edycji kapituła podzieliła nagrodę pomiędzy dwoje laureatów. Zostali nimi: Weronika Murek oraz Maciej Hen. W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund oraz Barbara Sadurska. 

  Gala wręczenia nagrody odbywa się w Radomiu podczas festiwalu Opętani Literaturą. Do tej pory w ramach festiwalu odbyło się 50 różnego rodzaju wydarzeń, głównie spotkań literackich, ale także koncertów i przedstawień teatralnych.  

  Więcej informacji i regulamin nagrody znaleźć można na stronie www.nagrodagombrowicza.pl.

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy