https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
« wróć do NASZE MIASTO
  • 14-06-2022

    Free(RA)dom Festival

    FreeRAdom Festiwal 2022 – działania Łaźni:

     

    13 - 19 czerwca:

    Akcja Wolny Street Art– wykonanie prac w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego 2022 „Szlak minimurali w Radomiu”- ul. Struga, ściana budynku OKiSz Resursa Obywatelska; Malować będzie Rafał Roskowiński, polski artysta, urodzony w Radomiu, doktor sztuk pięknych, malarz muralista, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Planowane zakończenie akcji w niedzielę, 19 czerwca, o godz. 18.00,

     

    Piątek, 17 czerwca

    godz. 16.00 – Za zieloną Ukrainą... - wystawa młodych artystów z Ukrainy, Białorusi - Galeria Łaźnia, ul. Traugutta 31/33.

    Czasami nie da się powiedzieć, dlaczego i jak dzieło sztuki osiąga zamierzony efekt. Możemy stanąć, przed obrazem napełnionym emocjami i myślami, ewidentnie przez niego przekazywanymi, a jednak nie da się tych emocji i myśli doświadczyć tak dogłębnie jak doświadcza artysta je tworzący. W wypadku tej wystawy możemy wyjątkowo mocno wyobrazić sobie stan emocjonalny twórców. Łączyć się z nimi poprzez szczególny odbiór ich artystycznej narracji. Doświadczyć smutku pochodzącego z użytych kolorów lub tęsknoty zapisanej w zdjęciu lub pociągnięciu pędzla. Swoimi przemyśleniami podzielą się z nami zaproszeni do projektu artyści z Ukrainy i Białorusi - studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Dzięki nim możemy choć trochę zrozumieć sytuację w której znaleźli się ci młodzi ludzie. Z ich własnej perspektywy. Szczere i intymne, ale uniwersalne w swej aktualności prace czerpią z fundamentalnych odczuć straty, żalu i tęsknoty…

    Kurator wystawy: Paweł Witkowski; Opieka artystyczna: Łukasz Rudecki, Paweł Witkowski; Partnerzy: Wydział Sztuki UTH Radom, Norwegian Refugee Council

     

    godz. 20.00 - Koncert Kękę - pl. Jagielloński

    KęKę, właśc. Piotr Dominik Siara to dziś jedno z najbardziej elektryzujących nazwisk polskiej sceny rap. Swoją karierę rozpoczął w radomskim podziemiu w 2001 roku.
    Od 2013 roku związany z wytwórnią Prosto, w której wydał Takie rzeczy oraz Nowe rzeczy. Pierwszy krążek otrzymał tytuł platynowej płyty, kolejny potrójną platynę. KęKę powołał do życia własną wytwórnię, w której od 2016 roku wydał cieszące się olbrzymią popularnością albumy Trzecie Rzeczy, To Tu, Mr KęKę, Siara. Jako suport przed koncertem wystąpią: Emikae x Pehu.

     

    18 czerwca, sobota

    godz. 18.00 - Ślady wolności - artystyczne działania performatywne Zbigniewa Bajka – okolice Muszli Koncertowej

    Charyzmatyczny polski artysta i profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprosi do pozostawiania swoich śladów na kartce papieru z wizerunkiem Franza Kafki. Dlaczego Kafka? Jest wiele powodów, tych oczywistych, jak przenikliwość Jego myśli i wyjątkowa ich aktualność, a jednocześnie brak dosłownego uwikłania w realia polityczne, społeczne, religijne i tych „okolicznościowych” – w 2022 roku świat pokłoni się Kafce z racji na setną rocznicę Jego śmierci. – mówi prof. Bajek.

    ŚLADY WOLNOŚCI: Wolność, to nie tylko wielkie czyny, ważne gesty, podniosłe słowa.

    Pozornie nieznaczące czynności, mało spektakularne zachowania, proste zdania, jeżeli nie są skrępowane nakazami, płyną z odruchu serca, wyrażają nasze emocje, są śladami wolności. Zapraszam do ich pozostawiania na kartce papieru z wizerunkiem Franza Kafki. Jego słowa – szczególnie te zapisane w zbiorze „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze” potrafią pobudzić do działania, dają pole refleksji, nadto, ich plastyczność ułatwia stawianie własnych znaków.

    Można się przy tym bawić, można też zadumać.

     

    godz. 20.30 – Nasza Autobiografia - koncert i wspólne śpiewanie rockowych przebojów z lat 80. i 90. minionego wieku z zespołem Renesans

    Muszla koncertowa w parku im. T. Kościuszki

    Zespół Renesans został założony jesienią 2000 r. w Radomiu przez braci Michała i Grzegorza Biernackich. Grupa wielokrotnie była główną atrakcją na finałach WOŚP, Dniach Miast, Juwenaliach oraz wielu koncertach klubowych. Renesans koncertował z takimi gwiazdami jak m.in: Natalia Kukulska, Szymon Wydra & Carpe Diem, HEY, Paweł Kukiz i Piersi, Happysad, IRA, Blenders, Ich Troje, Strachy na lachy, Lipali, K.A.S.A, Akurat, Kazik Na Żywo, VOX, De Press, BIG CYC, Reni Jusis, Proletaryat, Turbo, Róże Europy. W swoim dorobku artystycznym posiada 47 autorskich kompozycji oraz ok 50 coverów utrzymanych w szeroko pojętym stylu rockowym. Skład formacji: Michał Biernacki – gitara, śpiew; Grzegorz Biernacki – gitara; Kamil Tomasik – perkusja; Maciej Świtas – bas

     

    19 czerwca, niedziela

    18.00. zaprezentujemy efekty „Szlaku minimurali w Radomiu”. Po prezentacji minimurali nastąpi przejście ulicą Żeromskiego, połączone z artystycznymi działaniami performatywnymi prof. Zbigniewa Bajka „Ślady wolności”. Zwieńczeniem akcji będzie koncert zespołu ANDAw Muszli koncertowej (ok. godz. 19.00)

    ANDA to grupa śmiesznych ludzi, którzy lubią pisać smutne piosenki. Zespół powstał w Warszawie w 2022 roku na zgliszczach formacji Mountain Lakes. ANDA bywa zimna i ciężka, ale delikatne wokale i pojawiające się gdzieniegdzie energiczne beaty przynoszą ukojenie. Ich inspiracje pochodzą głównie z postrocka, shoegaze'u i elektroniki, ale ciągle szukają nowych sposobów aby wyrazić to, co mają do powiedzenia.

    Skład zespołu: Wayne Hood - gitara, beaty; Joanna Cisowska - wokal, gitara basowa; Kuba Bujakowski – gitara; Kacper Bujakowski - syntezatory, klawisze, gitara basowa

« wróć do NASZE MIASTO

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26