https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
  • 08-09-2023

    Czytanie Narodowe

    Narodowe Czytanie 2023- zapraszamy do MBP!
     
     
    "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.
    W tym roku oprócz włodarzy miasta, do akcji zaprosiliśmy pisarzy, którzy są związani z Radomiem lub regionem radomskim, Izabelę Brejtkop- aktorkę Teatru Powszechnego, nie zabraknie również muzycznej niespodzianki.
     
    Do wspólnego czytania zapraszamy również Was, nasi drodzy Czytelnicy!
    Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie (48 362 67 35 wew. 21) lub osobiście (Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, w dziale Promocji Książki i Biblioteki) w godzinach 7:00 - 14:00 od poniedziałku do piątku.
     
    UWAGA! Liczba miejsc ograniczona.
    “Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.”
    To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
     
    Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent."
    źródło: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26