https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
  • 16-06-2015

    Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza

    Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza 20czerwca o godz.13.00 na uroczyste otwarcie wystaw związanych z obchodami 100 rocznicy śmierci Józefa Brandta.
    -

    OBCHODY SETNEJ ROCZNICY ŚMIERCI JÓZEFA BRANDTA

    W CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ W OROŃSKU

     

    WYSTAWA W GALERII „GŁÓWNEJ”

    20 czerwca – 25 października 2015

     

    Głównym elementem obchodów rocznicowych będzie wystawa, poświęcona postaci Józefa Brandta, na jej bazie zostaną uruchomione kolejne działania merytoryczne. Zasadnicza narracja wystawy będzie zbudowana z dzieł malarskich Brandta, znajdujących się zarówno w zbiorach muzealnych, jak i w rękach prywatnych kolekcjonerów. Efektem zakończonej właśnie kwerendy jest zgoda na wypożyczenie około 50 dzieł artysty.

    Prezentacja zostanie poszerzona o inne wątki, dotyczące Brandta. Jednym z nich będzie pokaz kolekcji wschodniej, gromadzonej przez artystę w trakcie podróży na kresy Rzeczypospolitej i stanowiącej wystrój jego monachijskiej pracowni (zachowane zdjęcie archiwalne). Zgodnie z ostatnią wolą artysty całość wyposażenia pracowni została przekazana do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Obecnie w wyniku zmian strukturalnych kolekcja została rozdzielona pomiędzy Muzeum Wojska Polskiego (głównie militaria) i Muzeum Narodowe (rzemiosło artystyczne, tkaniny itp.). Uzyskaliśmy zgodę na pokazanie części kolekcji, będącej własnością Muzeum Wojska Polskiegow Warszawie.

    Osobnym elementem ekspozycji będą dokumenty, archiwalia, pamiątki, które znajdują się 
    w posiadaniu zarówno instytucji muzealnych (największy zbiór w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, mniejszy w CRP) oraz rodzin orońskich (Pruszaków, Daszewskich i Stachurów). Dokumenty i powiększone fotografie archiwalne powinny wzbogacić narrację 
    i wskazać na związki mistrza z Orońskiem – życie codzienne, rodzinę, pozaartystyczne zainteresowania Brandta (gospodarstwo, hodowla koni, polowania).

    Dodatkową atrakcją ekspozycji będzie rekonstrukcja malarni Brandta tzw. ula, który został zaprojektowany przez artystę i wykorzystywany do pracy w plenerze. Zachowało się archiwalne zdjęcie ukazujące formę i zasadę konstrukcyjną tej ruchomej pracowni, co pozwoli wykonać replikę w naszych pracowniach specjalistycznych.

     

    ALBUM

    czerwiec 2015

     

    Publikacja towarzysząca wystawie będzie miała charakter atrakcyjnego edytorsko albumu 
    z wysokiej jakości fotografiami. Planujemy cztery teksty krytyczne ­– jeden autorstwa specjalistki w dziedzinie twórczości Brandta p. Ewa Micke-Broniarek, pozostałe przygotowane przez kuratora z CRP, kuratora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz przedstawiciela rodzin orońskich – Tomasza Pruszaka.

    Wydzielona część dokumentacyjna będzie zawierać biogram artysty, kalendarium, przykładowe skany zachowanych dokumentów oraz archiwalne zdjęcia.

    Publikacja ukaże się przed dniem otwarcia ekspozycji, czyli w czerwcu 2015 roku.

     

    WYSTAWY TOWARZYSZĄCE W GALERII „ORANŻERIA” I „KAPLICA”

    20 czerwca – 25 października 2015

     

    Równolegle do głównej prezentacji planujemy dwie wystawy w galeriach parkowych. 
    W nawiązaniu do gospodarskich talentów Brandta, a jednocześnie do jego ulubionego motywu ikonograficznego, w Galerii „Oranżeria” zostanie przygotowana wystawa kontekstowa – „Kłus, stęp, cwał”. Zgodnie z zamysłem kuratorskim wezmą w niej udział artyści współcześni, których na równi z Brandtem interesuje końska tematyka. Przy czym największy nacisk ma być postawiony na solidność warsztatu i doskonałość formy. Ukazanie piękna, dzikości i szlachetności konia ma być tym, co buduje pomost między obrazami Brandta i współczesną sztuką.

    Wystawę w Galerii „Kaplica” stworzą artyści ukraińscy zaproszeni do współczesnego projektu polsko-ukraińsko-niemieckiego, mającego na celu nawiązanie kontaktu sztuki współczesnej 
    z narodowym dziedzictwem i sztuka Brandta. Instalacja Włodko Kaufmana zatytułowana „Gniazdo" lub „Rodowód" będzie złożona z 4-5 obiektów, inspirowana pojęciem kultu 
    i tradycji rodzinnych, wykonana z różnorodnych materiałów m.in. naturalnych takich jak gałęzie oraz metalowych i z tworzyw sztucznych. Część instalacji znajdzie się we wnętrzu kaplicy, pozostała będzie ingerować w przestrzeń wokół galerii. Wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmowa Serhija Petluka, nakręcona w Orońsku i poświęcona temu miejscu.

     

    WERNISAŻ

    20 czerwca 2015

     

    Wernisaż stanie się swoistą kulminacją uroczystości brandtowskich. Otwarcie ekspozycji będzie urozmaicone poprzez koncerty muzyczne oraz działanie w typie performance. Program wernisażu obejmie także prezentacje artystów współczesnych, którzy podejmą próbę konfrontacji dawnej sztuki z własną wizją twórczą. Józef Brandt odbył liczne podróże na Ukrainę, a piękno tego kraju uwieczniał na swoich obrazach. Z kolei w Monachium miał swoją pracownię malarską i zarabiał na życie realizując zamówienia niemieckiej arystokracji. Jego międzynarodowe koneksje pragniemy podkreślić zaproszeniem artystów ukraińskich, polskich i niemieckich. Ten swoisty dialog z historią, narodowością i kulturą zorganizujemy we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Artystycznym Dzyga ze Lwowa. W projekcie wezmą udział: z Ukrainy – Włodko Kaufman, Natałka Szymin, Serhij Petluk, Ołeksa Furdijak 
    i Wasylyna Burjanyk; z Polski – Paweł Łubowski, Anna Orlikowska, Jarosław Perszko 
    i Grzegorz Rogala; z Niemiec – Christoph Both-Asmus. Artyści stworzą instalacje rzeźbiarskie, świetlne i prace multimedialne, które ukażą postać Józefa Brandta w aktualnym świetle 
    i odpowiedzą na pytanie, czy twórczość Brandta może dziś być źródłem inspiracji. Ich prace zostaną włączone w przestrzeń parkową i pałacową i będą swoistym komentarzem do twórczości naszego patrona i próbą recepcji jego sztuki.

     

    SERIA WYKŁADÓW I SEMINARIUM

    lipiec – październik 2015

     

    Organizacja serii wykładów poświęconych Brandtowi będzie wydarzeniem rozgrywającym się w trakcie trwania ekspozycji i na jej tle. Zaprosimy specjalistów zajmujących się tym okresem sztuki, aby naświetlić różnorodne aspekty twórczości mistrza. Seminarium wpisujące się także w naukową część projektu jest planowane jako finisaż wystawy w ostatnim tygodniu jej trwania. Teksty wykładów i referaty z seminarium zostaną opublikowane w kolejnym zeszycie naszego wydawnictwa – Seminariów Orońskich.

     

    PROGRAM EDUKACYJNY

    czerwiec – październik 2015

     

    W funkcjonującej obecnie ofercie edukacyjnej CRP znajduje się program „Pałac pełen tajemnic” dedykowany historycznym tradycjom Orońska, a zwłaszcza jego najwybitniejszemu dziedzicowi. Z okazji jubileuszu program ten zostanie poszerzony 
    o aspekty dotyczące twórczości Brandta. Powstanie zupełnie nowy projekt edukacyjny, nawiązujący bezpośrednio do charakteru wystawy. Planujemy specjalne warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży, zeszyciki edukacyjne, zakup materiałów plastycznych i produkcję pomocy edukacyjnych. Program powinien będzie skierowany do różnych grup wiekowych, wielowymiarowy i możliwy do wykorzystania również po zamknięciu wystawy.

    W ramach projektów edukacyjnych zostanie zrealizowana także impreza plenerowa na głównej ulicy Orońska, noszącej zresztą imię Józefa Brandta. „Dzień Józefa Brandta” zorganizujemy we współpracy z Gimnazjum w Orońsku, lokalnymi przedsiębiorcami oraz Stowarzyszeniem Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

    Równoległym projektem edukacyjnym będą multimedialne warsztaty studenckie przeprowadzone wiosną 2015 r. Studenci Wydziału Grafiki Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Multimediów w Warszawie planują stworzyć pod kierunkiem dr Grzegorza Rogali aplikacje na telefon, które będą wirtualnymi rzeźbami usytuowanymi w przestrzeni pałacu i parku orońskiego.

     

    PROGRAM PROMOCYJNY

    kwiecień – październik 2015

     

    Program promocyjny obejmie przede wszystkim działania public relation i reklamę wydarzeń związanych z obchodami rocznicy Brandta. Staramy się aktualnie o patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronaty mediów specjalistycznych. Reklamy ukażą się we wszystkich najważniejszych czasopismach i portalach poświęconych sztuce, a także w gazetach lub tygodnikach opiniotwórczych. Szeroką reklamę uruchomimy na naszej stronie www i Facebooku. W planach jest również film reklamowy promujący wydarzenie, produkcja plakatów, zaproszeń, banerów oraz gadżetów reklamowych do sprzedaży w sklepiku CRP – np. torby, koszulki itp. Projekty reklam i gadżetów będą powierzone specjalistom, aby zapewnić wysoki poziom produkcji.

    W program obchodów chcemy również włączyć organizację kolejnej edycji festynu „Niespodziewany Początek Jesieni”, tym razem poświęconego kulturze ukraińskiej. Krąg etniczny, którym Brandt był zafascynowany i który stał się scenografią większości jego obrazów, doskonale uzupełni ofertę obchodów rocznicowych i dodatkowo wypromuje sylwetką artysty i samą wystawę. W ramach imprezy wystąpią artyści sprowadzeni z Ukrainy. Występom estradowym powinny towarzyszyć wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, konkursy, degustacje kulinarne, stoiska handlowe z wyrobami ukraińskiego rzemiosła itp.

    fot. / phot. Stanisław Markowski 

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26