https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
« wróć do MUZYKA
  • 06-05-2013

    Combo Jazzowe i R.O.K

    11.05.2013 (sobota), godz. 18:00

    Combo Jazzowe i R.O.K

    Z ogromną przyjemnością zapraszam na kolejny wspaniały koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej pt. Suita wiosenna, który odbędzie się 11 maja o godz. 18:00.

    W koncercie miał zagrać sam Jarek Śmietana, niestety ze względu na swoją chorobę nie jest to możliwe. Jarek Śmietana bardzo ceni naszą Orkiestrę i na początku roku jeszcze miał nadzieję, że choć na chwilę będzie mógł pojawić się na koncercie, niestety jego stan zdrowia całkowicie to uniemożliwił.  Mimo tego wyznaczył godnego zastępcę. Tym razem na gitarze zagra sam Marek Napiórkowski, którego gra usatysfakcjonuje najbardziej wymagających miłośników jazzu. Natomiast w roli dyrygenta wystąpi, dobrze już znany melomanom, niezwykle charyzmatyczny Wiesław Pieregorólka.

    Wiosenna Suita

    Zespół Jarka Śmietany w składzie:

    Marek Napiórkowski – gitara

    Maciej Sikała – saksofon

    Adam Czerwiński – perkusja

    Marcin Lamch – kontrabas

    Paweł Tomaszewski – fortepian

     

    Wiesław Pieregorólka – dyrygent

    Radomska Orkiestra Kameralna

     

    W programie: Jarek Śmietana – Suita Wiosenna

    Spring Suite

    komp. Jarek Śmietana

     

    Zachęcony ogromnym sukcesem pięcioczęściowego utworu “Autumn Suite” (znakomite krytyki, nominacja do nagrody ”Fryderyk 2004”, kilkadziesiąt wykonań na całym świecie w tym także w Australii, entuzjastyczne przyjęcie przez słuchaczy) Jarek Śmietana zdecydował się kontynuować cykl suit napisanych na orkiestrę kameralna , kwintet dęty i kwintet jazzowy. Kolejnym utworem w tym charakterze jest czteroczęściowa “Spring Suite” napisana na przełomie 2008 i 2009 roku.

    W odróżnieniu od “Autumn Suite” nowy utwór powstał w oparciu o pełną orkiestrę symfoniczna i kwintet jazzowy.

    W sensie stylistycznym utwór jest z pogranicza muzyki jazzowej i symfonicznej, czy jak kto woli poważnej, okresu post romantycznego. Suita łączy elementy jazzowej improwizacji trzech solistów (gitara, saksofon, fortepian) z sekcją rytmiczna (kontrabas i perkusja) oraz barwnymi, czasem delikatnymi a czasem potężnymi partiami orkiestrowymi, co w efekcie daje nowe spojrzenie zarówno na muzykę klasyczną jak i na jazz. Autor zwrócił szczególna uwagę na operowanie nastrojem i kolorem muzyki tak aby utwór był impresją na temat wiosny.

    Pierwsza część suity “March” delikatnie wprowadza w klimat kończącej się zimy, z optymistyczną kantyleną na temat budzącej się do życia przyrody.

    Druga część „April” to refleksyjna ballada pełna nadziei i pozytywnych wibracji.

    Trzecia część „May” to żywa i kolorowa impresja oznajmiająca zwycięstwo wiosny nad odchodzącą zimą.

    Czwarta część „Słoneczny poranek” to monumentalny finał suity optymistycznie oznajmiający niedługie nadejście lata.

    Premiera „Spring Suity” odbyła się w 2010 roku 29 marca w Katowicach, z udziałem orkiestry symfonicznej NOSPRu i zakończyła się owacyjnymi brawami na stojąco oraz bardzo pochlebnym przyjęciem krytyki.

    Wiesław Pieregorólka

     

    Swą kompozytorsko-aranżerską karierę oparł na solidnej edukacji muzycznej.

    Grę na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat, przechodząc kolejne stopnie muzycznych kwalifikacji - najpierw podstawową, a potem średnią szkołę muzyczną

    w renomowanej "szkole Szafranków" w swym rodzinnym mieście, Rybniku.

    Będąc nastoletnim uczniem średniej szkoły muzycznej, grając na fortepianie i klarnecie, udziela się w wielu różnego rodzaju formacjach jazzowych. Zdobyte tu doświadczenia procentują w późniejszym, studenckim okresie jego twórczości.

    Na IV Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej zdobywa bezdyskusyjnie Grand Prix, początkujące jego współpracę z wieloma wybitnymi postaciami polskiego jazzu.

    Jako student kompozycji i aranżacji na jedynym w Polsce Wydziale Jazzu

    i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach inicjuje powstanie big-bandu,

    w którego szeregach zasiadają zarówno studenci jak i wykładowcy Akademii.

    Wkrótce big-band uznany zostaje za jedyną, prawdziwie jazzową orkiestrę w Polsce.

    W 1983 roku kończy studia z wyróżnieniem.

    Pisze i nagrywa głównie orkiestrową muzykę jazzową, ale nie stroni też od lżejszej muzy. Nie jest mu obca piosenka. Wraz ze swą orkiestrą inicjuje w ramach opolskiego Festiwalu Polskiej Piosenki cykl koncertów monograficznych. Kilkakrotnie pełni rolę dyrektora muzycznego tego festiwalu. W gronie współpracujących z nim artystów można znaleźć przedstawicieli wszystkich pokoleń świata piosenki, teatru, filmu i estrady.

    Przez z górą dziesięć lat działalności przez szeregi orkiestry przewinęła się cała śmietanka polskiego jazzu, a orkiestra współpracowała z wieloma renomowanymi wokalistami

    i instrumentalistami, odwiedzając liczne europejskie jazzowe festiwale.

    W 1990 roku działalność orkiestry zostaje zawieszona, a jej założyciel i leader wyjeżdża na kilka lat do Stanów Zjednoczonych.

    Początkowo pracuje jako dyrektor muzyczny statków wycieczkowych, kursujących pomiędzy wyspami karaibskimi oraz portami Ameryki Południowej i zachodniego Meksyku, by na ponad dwa lata osiąść w Los Angeles. Tam współpracuje głównie

    z grupą producentów muzycznych, tworzących i produkujących muzykę teatralną, filmową i rewiową. Pisze, aranżuje i realizuje w studio orkiestrowe fragmenty tych produkcji.

    Po powrocie do kraju, w 1995 roku związuje się z wytwórnią fonograficzną Universal Music Polska, gdzie do roku 2005 zajmuje stanowisko dyrektora artystycznego.

    Z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej nagrywa pierwszy w Polsce projekt zespołu rockowego z orkiestrą symfoniczną pn. Perfect Symfonicznie.

    Stale współpracuje z czołówką polskiej sceny muzycznej, czy to jako kompozytor, aranżer lub producent muzyczny. Gościnnie koncertuje jako dyrygent wielu rodzimych orkiestr.

     

     

« wróć do MUZYKA

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26