https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
« wróć do SZTUKA
  • 02-04-2014

    DARIA MALICKA l MARTHA ROSLER l MICHELANGELO PISTOLETTO

    ZAPOWIEDZI

     

    Bank PEKAO Project Room
    Daria Malicka 
    Unheimlich

     

    Kurator: Marcin Krasny
    Koordynacja:

    Katarzyna Tomczak-Wysocka

     

    otwarcie: 1/04 g. 18.00

    wstęp wolny

     

    Daria Malicka na wystawę w PROJECT ROOM wyciąga cały arsenał narzędzi służących wywoływaniu atmosfery grozy. Zepsuty mrugający neon, zdeformowany ludzki cień rzucony na ścianę, stłumione światło, fragmenty rozbitych lalek – to sprawdzone i od lat niezmiennie skuteczne filmowe chwyty, z których korzystali reżyserzy od niemieckich ekspresjonistów i Hitchcocka aż po dzisiejszych autorów niskobudżetowych horrorów. Co w tych motywach wzbudza niepokój? Niemiecki psychiatra Ernst Jentsch, a za nim sam Zygmunt Freud dla wytłumaczenia tego zjawiska posługiwali się pojęciem niesamowitości (unheimlich), czynnika posiadającego cechy zarówno obce i niezrozumiałe, jak i swojskie i rozpoznane, które w połączeniu wywołują poznawczy dysonans i lęk.

     

    Więcej: www.csw.art.pl


    MARTHA ROSLER: Praca

    Związek zawodowy – narzędzie społecznej zmiany

      

    Organizacja: Mikołaj Iwański
    Prowadzenie: Piotr Nowak

    27/03 g. 11.00-15.00

    wstęp wolny

     

    Idea organizacji pracowniczych poddawana jest obecnie frontalnej krytyce. Podobno współcześni pracownicy nie potrzebują już związków. Podobno związki zawodowe to relikt XX wieku, obecnie zupełnie niepotrzebny, a nawet szkodliwy, bo obniżający konkurencyjność gospodarki. Obecny zatomizowany świat pracy nie jest w stanie skutecznie walczyć o poprawę warunków zatrudnienia. Sytuacja pracowników w Polsce wyraźnie to potwierdza. Pracujemy najdłużej w UE, najczęściej na niestabilnych warunkach, a poziom uzwiązkowienia lokuje nas w europejskim ogonie.

    Pracownicy sektora kultury i sztuki szczególnie odczuwają negatywne skutki elastycznych form zatrudnienia i implementacji mechanizmów rynkowych. Dlatego reaktywacja idei organizacji pracowniczych w tym sektorze może być początkiem skutecznej walki o lepsze warunki pracy. W tym celu konieczna jest współpraca zarówno etatowych pracowników sektora kultury, jak i freelancerów, w celu wyrażenia radykalnego sprzeciwu wobec narastającej prekaryzacji i podporządkowania sektora kultury mechanizmom rynkowym.

     

    Więcej: www.csw.art.pl 

     

    MARTHA ROSLER: Dług

    Daniel Popa In Debt We Art.

     

    Prowadzenie: Paul Bargetto 
    Spotkanie w języku angielskim

     

    Dyskusja Jak uczynić prywatne problemy bardziej publicznymi?

     

    Prowadzenie: dr Mikołaj Iwański

     

    28/03 g. 16.00

    g.18.00

    wstęp wolny

     

    Czy można mówić o problemie inflacji w kontekście innym niż katastroficzny? Doświadczenie hiperinflacji z początku lat 90. stało się jednym z silnych punktów odniesienia dla ustalenia konsensusu wokół priorytetów polityki gospodarczej ostatnich dwu dekad.

     

    Więcej: www.csw.art.pl 

     

    PERFORMANCE DAY
    Józef Robakowski
    SZTUKA TO POTĘGA! - CDN.

     

    Kurator: Fabio Cavallucci
    Koordynacja:

    Paulina Kowalczyk,

    Katarzyna Tomczak-Wysocka

     

    otwarcie: 31/03 g. 18.00

    zapis filmowy projektu będzie prezentowany w CSW w Holu Głównym do 9/04

    wstęp wolny

     

     

    Józef Robakowski w swoim projekcie SZTUKA TO POTĘGA! - CDN. podejmuje temat, który nurtuje go od wielu lat i mierzy się z problemem manipulacji militarno-politycznej a tym samym zajmuje stanowisko wobec aktualnej sytuacji w Europie Wschodniej. Multimedialny performans ma charakter wystąpienia na żywo z elementami prac wideo. Jedna z nich, czyli CDN. została zrealizowana pod koniec zeszłego roku w łódzkiej Galerii Wschodniej i nawiązuje do Nocy Sylwestrowej z 1943/1944 roku, w czasie której powołano brzemienny w skutkach "parlament" KRN. Niezwykła treść zapisu wideo daje autorowi unikalną możliwość wyrażenia swojej opinii w formie "dokumentu metaforycznego" i wzmacnia znaczenie artystycznego projektu, który przeciwstawia się przewrotnym zasadom militaryzmu i politycznej manipulacji.

     

    Więcej: www.csw.art.pl 

    WYSTAWY

    AKTUALNIE TRWAJĄCE WYSTAWY: 

    do 30/03

    Bank Pekao PROJECT ROOM:  Bartłomiej Kiełbowicz

    Dziennik budowy

    Kurator: Marcin Krasny

    Koordynacja: Katarzyna Tomczak-Wysocka

     

    do 13/04

    VIDEO ROOM: Goshka Macuga Niekonsensualny akt (w toku). Pierwszy szkic

    Kuratorka: Katia Krupennikova 
    Koordynacja: Katarzyna Tomczak-Wysocka

     

    do 21/04

    CZAS PRZYSZŁY DOKONANY. Współczesna sztuka z Niemiec.

    Kuratorzy: Angelika Stepken, Philipp Ziegler

     

    do 18/05

    Martha Rosler PORADNIK DLA ZAGUBIONYCH: jak odnieść sukces w nowej Polsce

    Kuratorzy: Adam Mazur, Kaja Pawełek

     

    do 8/06

    KILKA GRAMÓW CZERWONEGO, ŻÓŁTEGO, NIEBIESKIEGO.

    Nowa sztuka z Rumunii.

    Kurator: Ewa Gorządek 

    Wykłady / Dyskusje / Konferencje

     

    Il Terzo Paradiso / Third Paradise / Trzeci Raj
    Micheleangelo Pistoletto

     

    Uczestnicy: Michelangelo Pistoletto (poprzez skype), Germano Celant i Mario Pieroni
    Moderator: Fabio Cavallucci 

    4/04 g. 18.00

    wstęp wolny

     


    Trzeci Raj
     jest fuzją pierwszego i drugiego Raju. Pierwszy, to Raj, w którym istoty ludzkie były w pełni zintegrowane z naturą. Drugi, to Raj sztuczny, rozwinięty przez inteligencję ludzką dzięki procesom, które dziś przybrały rozmiary globalne. Raj ten tworzą sztuczne potrzeby, sztuczne produkty, sztuczna wygoda, sztuczne przyjemności i wszystko co jest sztuczne. Ludzkość stworzyła prawdziwy sztuczny świat, który razem z dobrem, które przynosi, zainicjował rozwijające się w sposób wykładniczy nieodwracalne procesy degradacji na skalę planetarną. Niebezpieczeństwo tragicznej kolizji przestrzeni naturalnej i sztucznej zostało już ogłoszone w każdy możliwy sposób. Projekt Trzeciego Raju polega na sprowadzenia sztucznego świata – to jest, nauki, technologii, sztuki, kultury i życia politycznego – z powrotem na Ziemię, i przywróceniu wspólnych zasad i zachowań etycznych, ponieważ od nich właśnie zależy powodzenie tego przedsięwzięcia. Trzeci Raj to przejście cywilizacji światowej na nowy poziom, niezbędny by zapewnić rodzajowi ludzkiemu przeżycie. Trzeci Raj jest nowym mitem, który zmusza każdego z nas do wzięcia odpowiedzialności osobistej w epokowej chwili. Trzeci Raj wyrażony jest symbolicznie przez zmodyfikowany matematyczny znak nieskończoności. "Nowy Znak Nieskończoności" składa się z trzech kół: dwa przeciwstawne oznaczają naturę i sztuczność, natomiast centralny krąg reprezentuje ich połączenie i przedstawia łono rodzące Trzeci Raj

     

    Więcej: www.csw.art.pl 


    SZTUKA A DEMOKRACJA:Wolność, która zabiera. Co damy młodym artystom

     

     

    Prowadzący: Romuald Demidenko i Alek Hudzik

    2/04 g. 18.00

    wstęp wolny

     

     

    Pomimo licznych głosów o dopuszczeniu młodego pokolenia do obiegu sztuki, galerie i instytucje nie zapełniają się młodymi nazwiskami. Czy młodzi artyści wciąż są dla instytucji prywatnych i państwowych niewygodni politycznie?

     

    Więcej: www.csw.art.pl 

    AIR OPEN CALL

     

    TWORZENIE WE WSPÓŁDZIAŁANIU. Przestrzeń. Ciało. Kamera.Program warsztatów mistrzowskich dla artystów.

    Zgłoszenia do

    7/05

     

    TWORZENIE WE WSPÓŁDZIAŁANIU. Przestrzeń. Ciało. Kamera. to wyjątkowy program warsztatów dla artystów prowadzonych przez Grzegorza Kowalskiego, profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. CSW Zamek Ujazdowski już po raz trzeci ma zaszczyt bycia organizatorem tego wydarzenia, które ma umożliwiać artystom z całego świata wspólną pracę i poszerzanie horyzontów własnej praktyki artystycznej w ramach wyznaczonych przez autorską metodę Kowalskiego. Grzegorz Kowalski od 1985 prowadzi pracownię dyplomującą na ASP, obecnie zwaną Pracownią Przestrzeni Audiowizualnej. Jej absolwenci należą obecnie do czołówki światowej i polskiej sztuki, to osobowości takie jak m.in. Artur Żmijewski, Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra. Autorska metoda Kowalskiego odwołuje się do współobecności uczestników procesu twórczego w czasie i przestrzeni, poprzez eksperymentowanie z ciałem, relacją ciał i obrazów oraz nagranie i montaż filmowy – negocjowanie tego co własne i co wspólne. W tegorocznej edycji wezmą również udział – jako prowadzący – artyści, którzy wywodząc się z pracowni Kowalskiego, stworzyli własny mocny język wyrazu artystycznego. Proces twórczy w ramach warsztatu prof. Kowalskiego odbywa się w przestrzeni zamkniętej i generowanej przez grupę uczestników; kolejnym etapem – pod kierunkiem Artura Żmijewskiego – będzie skonfrontowanie go z przestrzenią zewnętrzną, dzieloną z innymi ludźmi i czynnościami. W programie przewidziany jest wieczorny wykład poprowadzony przez prof. Joan Snitzer.

     

    Więcej: www.csw.art.pl 

    MUZYKA

     

    SO SLOW + IKARYZMA

    koncert

    28/03 g. 20.00

    bilety 15 PLN

     

    So Slow – zgrzytliwość łagodzona transem. So Slow to projekt muzyczny, którego brzmienie jest wypadkową m.in. muzyki noise rockowej, post hardcorowej czy noisowej. To esencja muzyki alternatywnej lat 90tych, łącząca w sobie zgrzytliwość łagodzoną transem. Muzyka rockowa, w rozumieniu So Slow, nie jest oderwana od kontekstu politycznego, ekonomicznego czy społecznego dnia dzisiejszego. Wręcz przeciwnie, wynika z niego, jest w niego uwikłana i jednocześnie próbuje wciąż na nowo wchodzić z nim w dialog. Muzycy pochodząm.in. z takich kapel jak Sunrise, The Band Of Endless Noise, Czerń, T`ien Lai, Iron To Gold, Daymares, Cast In Iron… Materiał na pierwszą płytę realizowany był w lutym br. przez Michała Kupicza w CSW Zamek Ujazdowski. So Slow gra w składzie: Adam Sanocki – gitara, Arek Lerch – perkusja, Łukasz Szymański – bas, Daniel Kryj – gitara, Łukasz Jędrzejczak – voc, klawisz i sample.

     

    Więcej: www.csw.art.pl 

    KINO.LAB

     

    WATCH DOCS NA SPACERZE:Nierówność dla wszystkich /Inequality for all

     

    USA 2013

    Reż. Jacob Kornbluth

    89'

    30/03 g. 18.15

    wstęp wolny

     

    Współczesne wcielenie kapitalizmu niszczy demokrację, a z nieustannej maksymalizacji zysków korzystają tylko ci, którzy obracają kapitałem. Amerykański sen skończył się bolesnym przebudzeniem: klasa średnia znika, a biedni mają dziś jedynie szansę stać się jeszcze biedniejsi. Milionerzy natomiast mogą spać spokojnie – jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce staną się miliarderami. Przy tym – jak celnie argumentuje Reich – społeczeństwo nie ma z nich większego pożytku: podatki płacą na Karaibach i nie tworzą żadnych miejsc pracy, bo źródłem ich zysków są najczęściej giełdowe spekulacje.

     

    Więcejwww.kinolab.art.pl 

     

    Nieznajomy nad jeziorem

     

    Francja 2013
    Reż. Alain Guiraudie
    92'

    30/03 g. 20.00

    31/03 g. 20.15

    bilety 12/14 PLN

     

    Podczas cruisingu po plaży dla gejów główny bohater zaprzyjaźnia się wprawdzie z brzuchatym outsiderem, ale jego serce zdobywa charyzmatyczny wąsacz, który okazuje się… Zmysłowo sfotografowany i nagrany w jednej lokacji film wciąż zmienia tonacje: od porno thrillera, przez parodię do metafory.

     

    Więcejwww.kinolab.art.pl

« wróć do SZTUKA

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26