Facebook YouTube
 • 03-02-2019

  Domowo, koronkowo

  Szanowni Państwo, 
  Jakoś tak niezależnie od nas, ale bardzo ciekawie i a propos ułożyły się tematy nowych wystaw w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, ponieważ właśnie dwie nowe wystawy chcemy otworzyć dla Państwa w pierwszym tygodniu lutego. 

  We wtorek 5 lutego o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich miłośników fotografii na otwarcie zbiorowej wystawy prac członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego zatytułowanej Z mojego domu. 
  Tytułem zachęty do odwiedzenia biblioteki przytoczę kilka słów od twórców tej ekspozycji: Tłumaczenie z angielskiego „My home is my Castle” w Polsce raczej zabrzmi "mój dom to moje królestwo", bo jest to nasz prywatny azyl, miejsce odpoczynku i pracy dla przyjemności. Sami go wyposażyliśmy w niezbędne przedmioty i sami go zagracamy ogromną ilością bibelotów, które już dawno straciły swą atrakcyjność, a pojawiły się często z potrzeby chwili. "Z mojego domu” to własny niepowtarzalny obraz naszego miejsca na Ziemi. Zapraszamy na spotkanie z naszymi fotografiami. Wystawa czynna będzie cały miesiąc w Bibliotece Głównej, ul. Piłsudskiego 12 w Małej Galerii RTF. 

  Z kolei w piątek 8 lutego o godz. 17.00 w sali wystawienniczej, również w Bibliotece Głównej, otworzymy wystawę koronek pt. Maria Baranowska. Malowanie nicią.
  Wystawa przybliża spuściznę artystyczną nieżyjącej już Marii Baranowskiej, radomianki z wyboru, prywatnie Babci artystki Lidii Ziemińskiej. Zobaczymy ok. pięćdziesiąt koronkowych dzieł, wykonanych szydełkiem i techniką koronki igłowej. Autorka starannie dobierała odcienie kolorów, tworząc wspaniałe prace, które przyciągają uwagę również bogatą, zróżnicowaną formą i ciekawą ornamentyką. Inspiracją była dla niej głównie natura: przyglądała się z uwagą każdej napotkanej roślinie, by z powodzeniem przenieść ją później za pomocą nici i nieskrępowanej wyobraźni do świata koronki. Wypracowała własny styl koronczarski. Prezentowane na wystawie dzieła powstały po 1975 roku (do wczesnych lat 80-tych), kiedy to zmuszona była przenieść się z domu z ogrodem, z Żakowic (dzielnicy Radomia) do bloku z wielkiej płyty. Koronki powstały z żalu i tęsknoty za utraconym światem. Charakteryzują się maestrią wykonania, chociaż w wielu wypadkach mogą wydawać się nieskończone. Powód był prosty: Maria Baranowska pracowała nad nimi z wielką pasją, a ponieważ bała się, że nie zdąży wykonać wszystkiego, co zaplanowała, przechodziła do następnej szydełkowej pracy, gdy tylko skrystalizował się jej własny pomysł na koronkę. Nigdy nie korzystała z gotowych wzorów i nie powielała cudzych pomysłów, jej twórczość jest bardzo oryginalna, to malarstwo przeniesione w świat koronki.
  Ta wystawa również czynna będzie do końca lutego.

  Słowem w bibliotece nastrój będzie bardzo ciepły i domowy, co może zachęci Państwa do opuszczenia domowych pieleszy. ;-)

  Przypominamy również, iż jeszcze cały następny tydzień będą trwały ferie zimowe, a zajęcia zorganizowane przez bibliotekę będą się obywały w Filii nr 1 przy ul. Osiedlowej 9 i Filii nr 2 przy ul. Zientarskiego 1 A w godz. 11.00-15.00.
  Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu 
  ul. Piłsudskiego 12 
  26-600 Radom 
  tel. 48 362 87 88 fax 48 363 38 18 
  www.mbpradom.pl

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy