https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
  • 09-10-2020

    Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje Online

    AKTUALNOŚCI

    Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje Online

    Gra cyfrowa czy wirtualny performance, a może coś więcej? Jak rozumieć współczesną sztukę, dla której naturalnym środowiskiem jest Internet? Czy sztuka cyfrowa może budować świadomość poruszania się w świecie cyfrowym? Na te pytania próbuje odpowiedzieć projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury – Relacje Online, który jest mutacją Festiwalu Sztuk Wirtualnych. Relacje. Interdyscyplinarny, wirtualny projekt, który otwiera się na wyzwania współczesnej sztuki sieciowej.

    Ambicją projektu, jest wejście w zupełnie nową przestrzeń - aktywny udział w rozwoju sztuki cyfrowej.
     

    Doświadczając gwałtownego przeniesienia działalności społecznej do Internetu, w wyniku sytuacji związanej z koronawirusem, zdecydowaliśmy się na działanie artystyczne w środowisku internetowym i w efekcie ogłaszamy OPEN CALL na wirtualny, interaktywny projekt artystyczny. Liczymy na to, że zgłaszane aplikacje będą nie tylko czerpać z całej tradycji sztuki nowych mediów, ale także zaproszą odbiorców do refleksji związanej z podstawowymi wartościami życia społecznego i realnością ich zaistnienia w środowisku cyfrowym, w świecie, w którym mamy zupełnie inne możliwości konstruowania własnej tożsamości.

    – tłumaczą organizatorzy i kuratorzy wydarzenia.

    IDEA

    Żyjemy w czasach kultury cyfrowej. Wraz z postępem technologicznym nasze życie ulega ewolucji. Pojawiają się nowe realia życia społecznego. Internet staje się „światem równoległym”, w którym, podobnie jak w realnym, tworzymy sieci relacji i fundamenty rozwoju.
    Sytuacja pandemii spowodowała, że oparta na Internecie technologia, będąc pośrednikiem w naszych wzajemnych relacjach, stała się elementem koniecznym, podtrzymującym międzyludzkie więzi.
    Widząc obecne przewartościowania w świecie cyfrowym, organizatorzy i kuratorzy Relacji wyłonili trzy najważniejsze ich zdaniem obszary, bez których rzeczywistość wirtualna ulega dehumanizacji. Są to:

    Koordynatorka Projektu Milena Stryjewska o Relacjach On-line:

    (Plik dźwiękowy do pobrania na dole strony)

    RELACJA KOMUNIKACJA EMPATIA

    Te trzy hasła określają spektrum tematyczne projektu, ale także prowokują do pogłębionej refleksji dotyczącej budowania realnej przestrzeni komunikacji czy możliwości identyfikacji z innym w świecie cyfrowym.
    W odniesieniu do nich projekt powinien tworzyć przestrzeń dialogu, współpracy, solidaryzacji oraz świadomego uczestnictwa w świecie wirtualnym.
    Relacje_FBbanner1_1200x628-3.jpg

    WIRTUALNY INTERAKTYWNY PROJEKT ARTYSTYCZNY

    Sztuka współczesna operuje często pojęciami, których nie da się jednoznacznie zdefiniować. Rozumienie wielu z nich opiera się na pewnej intuicji popartej doświadczeniem kulturalnym.
    Wirtualny, interaktywny projekt artystyczny to mnogość możliwości zaistnienia sztuki w Internecie. Organizatorzy Relacji określają jedynie granice tego spektrum. Są to:
    • projekty oparte na mechanice gier cyfrowych, projekty narracyjne,
    • wirtualne działania performatywne, oparte na zasadzie „tu i teraz”, procesie angażującym artystę bezpośrednio, przez cały czas trwania projektu.
    Proponowane rozwiązania mogą mieć charakter hybrydowy, nieoczywisty, w pełni korzystający z możliwości technicznych, sieciowych i interaktywnych.

    KOGO ZAPRASZAMY?

    Do nadsyłania zgłoszeń zapraszani są wszyscy twórcy, posługujący się technologią nowych mediów. OPEN CALL kierowany jest m.in. do:
    • Profesjonalnych artystów i studentów z kręgu sztuki mediów;
    • Projektantów gier i programistów;
    • Muzyków eksperymentalnych wykorzystujących nowe technologie;
    • Performerów działających w środowisku cyfrowym;
    • Animatorów kultury wykorzystujących w swoich działaniach Internet.
    To tylko wybrane przykłady środowisk, posługujących się technologią nowych mediów. Ale organizatorzy i kuratorzy Relacji nie nakładają żadnych ograniczeń branżowych. Pod uwagę brane będą przede wszystkim projekty artystyczne nowe, ciekawe i niekonwencjonalne.

    PODSTAWOWE INFORMACJE

    Zgłoszenia będą przyjmowane poprzez formularz, dostępny w październiku pod adresem: www.relacjeonline.pl.
    Przyjmujemy aplikacje tylko w formie cyfrowej.

    Termin zgłoszeń – do 31 października 2020 roku, do godziny 23:59 CET.

    Warunkiem koniecznym dla projektu jest jego dostępność dla przeciętnego użytkownika Internetu.
    Kuratorzy: Małgorzata Miśkowiec, Karol Szafraniec
    Wsparcie merytoryczne: Paweł Janicki
    Koordynator: Milena Stryjewska
    Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

    Festiwal Relacje prezentował w ubiegłych latach sztukę interaktywną w przestrzeni materialnej galerii sztuki. Koncentrowaliśmy się na działaniach artystycznych, w których zachwianiu ulega tradycyjny podział na nadawcę i odbiorcę. Interesowała nas – wtedy i teraz – sztuka, z którą można wejść w relację, pobudzająca przez to do głębszych więzi z otoczeniem, innymi osobami, a także refleksji nad sobą. Jesteśmy przekonani, że sztuka, w której znaczącą rolę odgrywa technologia, poszerza dotychczasowe możliwości interakcji z obiektem i czyni z odbiorcy – użytkownika, uczestnika i… współtwórcę. Nowe media są również znakiem czasów nam współczesnych – świata, który jest praktycznie cały skonektywizowany.

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26