https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
« wróć do SZTUKA
  • 04-04-2013

    Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…

    Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…

    Prezentacja listów Witolda Gombrowicza do Juana Carlosa Gómeza to pierwsze wydarzenie z cyklu imprez, którymi Muzeum Witolda Gombrowicza przypomina o 50. rocznicy powrotu Gombrowicza do Europy.

    Wernisaż wystawy „Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…” odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia 2013 r. w Muzeum Witolda Gombrowicza. Tego samego dnia mija dokładnie pięćdziesiąta rocznica opuszczenia przez Gombrowicza drugiej ojczyzny pisarza - Argentyny.

    Ekspozycji, zatytułowanej Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…, towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne i literackie.
    Wernisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 18.

    Utwory Astora Piazzoli i Richarda Galliano zagrają muzycy: Rafał Grząka (akordeon, bandoneon) i Andrzej Olewiński (gitara klasyczna). W lekturę korespondencji wprowadzi publiczność Dominika Świtkowska, adiunkt w MWG. Miała ona okazję poznać J.C. Gómeza podczas finalizowania zakupu listów w Buenos Aires.
    Organizatorzy przewidzieli też inne argentyńskie akcenty.

    Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.

    Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny bus, zbiórka o godzinie 17.20 przy przystanku autobusowym, ul. Chrobrego (obok centrum handlowego Vis a Vis).

    Wystawę oglądać można do 28 kwietnia 2013 r.

    Listy i pocztówki, które od Witolda Gombrowicza otrzymał zmarły w ubiegłym roku J.C. Gómez, Muzeum Witolda Gombrowicza odkupiło od adresata w 2011 roku. Korespondencja obejmuje lata 1957-1965, rozpoczęta w Argentynie, kontynuowana była po powrocie Gombrowicza do Europy – podczas jego pobytu w Niemczech i we Francji. Jest świetnym źródłem informacji o codzienności Gombrowicza w Europie, w której po dwudziestu czterech latach spędzonych w Argentynie pisarz długo nie mógł się odnaleźć.

    Listy pisane do jednego z najbliższych przyjaciół i „uczniów” zawierają ciekawy materiał biograficzny i obyczajowy, są też bardziej bezpośrednie, czasem nawet dosadnie ostre, niż przefiltrowane literacko zapiski w „Dzienniku”. Gombrowicz pisze bez ogródek o swoich preferencjach erotycznych, o pieniądzach i – czasem nieparlamentarnie – o wspólnych znajomych. W muzeum będzie można nie tylko obejrzeć oryginały listów, w czytelni MWG udostępnione zostaną polskie tłumaczenia części korespondencji, publikowane w czasopismach literackich.

« wróć do SZTUKA

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26