https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
  • 18-08-2013

    Odnaleźli fragmenty średniowiecznej baszty

    18 sierpień 2013

    Odnaleźli fragmenty średniowiecznej baszty

    Po kliku miesiącach prac na skwerze przy ulicy Wałowej archeolodzy odnaleźli fragmenty średniowiecznej Wieży Białej. Prace przesuną się teraz bardziej na wschód, w poszukiwaniu kolejnej baszty i fragmentów muru.

    Od połowy maja na skwerze przy ulicy Wałowej w Radomiu trwają prace archeologiczne, prowadzone przez spółkę „Rewitalizacja”. Ich celem jest odtworzenie zarysu średniowiecznych murów Miasta Kazimierzowskiego oraz zlokalizowanie baszt. Jeśli się to uda, będzie można pokazać ich zarys i przebieg na powierzchni. Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, archeolodzy mieli spory problem z odnalezieniem średniowiecznej zabudowy Radomia – czytaj więcej TUTAJ.

    Intensywne prace na wykopaliskach przyniosły jednak efekt, w ostatnich dniach odnaleziono fragmenty jednej z baszt.

    - Udało nam się odnaleźć narożnik wschodni baszty oraz fragmenty murów. Systematyczna praca metr po metrze przyniosła rezultat, jesteśmy pewni, że są to ruiny Wieży Białej. Teraz szukamy jeszcze w tym miejscu ewentualnego zamknięcia murów Miasta Kazimierzowskiego od strony północnej – mówi archeolog Grzegorz Barczyk, pracujący przy wykopaliskach.

    Wkrótce archeolodzy przeniosą się z wykopaliskami kilka metrów dalej na wschód. - Najważniejsze dla nas jest odnalezienie kolejnej baszty, która jak wiemy powinna znajdować się w tym miejscu. W międzyczasie trafimy zapewne na pozostałości po szalecie publicznym, który znajdował się w tym miejscu w latach 70 i 80 XX wieku. Jak wynika z informacji ustnych, które posiadamy, część tej nowożytnej budowli wykorzystała fragmenty średniowiecznego muru, ale to wszystko wyjaśni się przy dalszych pracach – informuje Grzegorz Barczyk.

    Co się stanie ze znaleziskami?

    - Wszystkie relikty, które uda nam się znaleźć podczas prac archeologicznych prowadzonych w tym miejscu będą zabezpieczone i przysypane. Po badaniach archeologicznych i dokładnym wymierzeniu wszystkiego powstanie projekt przebiegu murów wraz z basztami na powierzchni. Najprawdopodobniej w następnym roku będzie robiona rekonstrukcja murów i fortyfikacji miejskich o wysokości około 50 – 70 cm na powierzchni – dodaje archeolog.


    Aleksandra Jabłonka/ fot. Szymon Wykrota

    Źródło: http://www.cozadzien.pl/wiadomosci/radom/18186.html

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26