Facebook YouTube
« wróć do SZTUKA
 • 30-07-2021

  Performens i jedyne spotkanie z wybitną polsko-amerykańską Artystką

  Centrum Rzeźby Polskiej zaprasza w sobotę, 7 sierpnia na unikatowy performance oraz jedyne spotkanie z wybitną polsko-amerykańską artystką intermedialną, Moniką Weiss mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku.

  Monika Weiss - Metamorphosis-Nirbhaya
   
  fot. Monika Weiss - Dafne dla Nirbhayi
  Monika Weiss

  Metamorphosis-Nirbhaya

  Performans i spotkanie z Artystką

   

  7 sierpnia 2021 (sobota), godz. 14.00

  Park Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1, Orońsko

  https://bit.ly/monikaweissperformance

   

  Program:

  14.00            Performans Metamorphosis-Nirbhaya

  15.00            Konferencja prasowa i spotkanie z Moniką Weiss wokół premiery monografii poświęconej projektowi Nirbhaya

  Prowadzenie: Weronika Elertowska

  Metamorphosis-Nirbhaya (performans) to trzyczęściowa kompozycja wokalno-instrumentalna autorstwa wybitnej polsko-amerykańskiej artystki intermedialnej Moniki Weiss, na co dzień mieszkającej w Nowym Jorku. Kompozycja przeznaczona jest dla ok. 30–50 wykonawców, wokalistów i instrumentalistów, profesjonalistów i amatorów. Przeznaczona jest do wykonania w przestrzeni otwartej, a jej ostateczny kształt brzmieniowy rodzi się w wyniku oddziaływania na siebie różnych czynników: miejsca wykonania, ukształtowania terenu, rodzaju i wieku roślin, kompozycji architektonicznej krajobrazu, a także liczby uczestników i ich indywidualnej ekspresji.

  Metamorphosis-Nirbhaya (performans) jest częścią projektu Nirbhaya i bezpośrednią kontynuacją wystawy Moniki Weiss pod tym tytułem, która gościła w Galerii „Kaplica” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (27.03-11.07.2021). Wystawa zorganizowana była jako wydarzenie kontekstowe dla powstającego pomnika Nirbhaya, który w przyszłości wejdzie do ekspozycji stałej w Parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

  Pomnik składać się będzie z multimedialnej rzeźby w kształcie sarkofagu wypełnionego wodą z projekcją video (planowane odsłonięcie: 2022) oraz instalacji dźwiękowej Nirbhaya-Metamorphosis (odsłonięcie: jesień 2021).
  Jak mówi artystka, „jest to pomnik dedykowany nie dla zdobywców i bohaterów wojennych, ale dla zapomnianych ofiar codziennej przemocy. Przypominając starożytny sarkofag, Nirbhaya oddaje hołd kobietom wszystkich kultur i epok, a zwłaszcza tym, które nadal doświadczają traumy gwałtu, tortur i śmierci. To miejsce medytacji i bezruchu, pomnik|antypomnik, który ofiarowuje nowe formy rozumienia, czym jest pamięć zbiorowa w jej pełni, porzucając narrację o dominacji i monumentalizmie. Tworzy i celebruje wizję przyszłości ludzkości jako horyzontalność, opartą na pokoju”.

  ///

  ------

  Logo CRP

  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
  Centre of Polish Sculpture in Orońsko
  ul. Topolowa 1, 26-505 Orońsko
  Tel.: +48 48 618 40 27, +48 48 618 45 16
  Fax: +48 48 618 44 89
  E-mail: sekretariat@rzezba-oronsko.pl
  www.rzezba-oronsko.plwww.sculpture.art.pl

« wróć do SZTUKA

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy