Facebook YouTube
 • 12-02-2020

  "TANCERZ" przyjęty do konkursu "Klasyka Żywa"!

  Szanowni Państwo!

  We wtorek dotarły do nas dobre wieści, z przyjemnością informujemy, że spektakl „Tancerz” według Witolda Gombrowicza w Reżyserii doskonałej Kingi Dębskiej został przyjęty do VI edycji Konkursu na Inscenizacje Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”!

   

  Jest nam bardzo miło informować Państwa o tym fakcie tuż po premierze spektaklu, która miała miejsce 7 lutego na scenie kameralnej Teatru Powszechnego w Radomiu.

   

  Najważniejszym celem Konkursu „Klasyka Żywa” jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą posiadającą potencjał sceniczny i mogącą stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami.

  Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Powołany w 2003 roku, zajmuje się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Instytut powołuje publiczną debatę o współczesnym polskim teatrze, wspiera działalność badawczą i edukacyjną. Prowadzi największy portal poświęcony w całości polskiemu teatrowi (www.e-teatr.pl), polsko-angielskie pismo naukowe (www.polishtheatrejournal.com), internetową encyklopedię polskiego teatru (www.encyklopediateatru.pl), specjalistyczną Księgarnię PROSPERO (www.prospero.e-teatr.pl) oraz Wydawnictwo.

   

  Dla przypomnienia:

  „Tancerz” wg. Witolda Gombrowicza.

  To opowieść o miłości, która czasem przybiera formę chorobliwej, obsesyjnej wręcz fascynacji drugim człowiekiem. Tancerz jest stalkerem, który wikła mecenasa w sieć zależności i zastraszeń, żeby zyskać nad nim władzę, żeby według swojego widzimisię ułożyć mu życie, żeby mu stale towarzyszyć, nawet w postaci kozła ofiarnego. Stalker nie rozumie słowa nie. Z butami wchodzi w świat mecenasa i go skutecznie demoluje. W spektaklu skupimy się na tym, co się dzieje w jego głowie. Nie do nas należy wydawanie diagnozy, czy to psychopata, czy też tylko bardzo samotny człowiek, na siłę szukający kontaktu z drugim człowiekiem, nie będziemy go oceniać, ale postaramy się zrozumieć. Mistrzem w opisywaniu ludzkich ułomności w ironicznej formie był Gombrowicz. To ciekawe, że już w jego czasach znano już zjawisko stalkingu.

  Przedstawienie TANCERZ w znakomitej reżyserii Kingi Dębskiej wykorzystuje przedwojenne piosenki o miłości w nowoczesnych aranżacjach Łukasza Matuszyka w interpretacji wspaniałych radomskich aktorów. Za choreografię odpowiada Anna Bosak, scenografię i kostiumy Natalia Kołodziej.

   

  Reżyserka Kinga Dębska o spektaklu:

  „Nawiązanie w tekście Gombrowicza do „Księżniczki Czardasza" nasunęło mi pomysł, że możemy twórczo użyć różnych innych utworów, które będą opowiadały o miłości, obsesji, szaleństwie i uatrakcyjnią ten spektakl. Chciałabym, żeby to nie był spektakl hermetyczny, żeby dzisiejszy widz się w nim odnalazł, żeby się dobrze bawił, wzruszał i żeby coś w nim zostało.”

  Reżyseria - Kinga Dębska

  Scenografia - Natalia Kołodziej

  Muzyka - Łukasz Matuszyk

  Choreografia - Anna Bosak

  Światła – Mateusz Czuchnowski

   

  Obsada:

  Tancerz - Mateusz Kocięcki
  Mecenas - Mateusz Michnikowski
  Doktorowa - Natalia Samojlik

  Myśli: Agnieszka GręboszDanuta DoleckaNatalia Samojlik Mateusz PaluchJarosław Rabenda

   

  Teatr Powszechny

  im. J. Kochanowskiego

  Pl. Jagielloński 15 I 26-600 Radom

  www.teatr.radom.pl

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy