Facebook YouTube
 • 07-09-2018

  Teatr Powszechny rozpoczyna nowy sezon
  TEATR POWSZECHNY ROZPOCZYNA NOWY SEZON
  Sezon artystyczny 2018/2019 Teatr Powszechny zainauguruje z przytupem, bo aż dwiema premierami i… Teatralnym Spacerem. A wszystko to w ciągu 42 godzin!

  Ciekawi jesteście szczegółów? Oto one…


  Wachlarz tegorocznych premier 14 września otworzy znakomita czarna komedia „Napis” Geralda Sibleyrasa w reżyserii Krzysztofa Babickiego. W obsadzie zobaczycie Państwo znanych i lubianych radomskich aktorów: Izabelę Brejtkop, Danutę Dolecką, Marię Gudejko, Marka Brauna, Piotra Kondrata i Jarosława Rabendę.

  W windzie porządnej kamienicy pewnego dnia pojawia się obelżywy napis szkalujący nowego lokatora. Bohater wpisu postanawia ustalić, kim jest autor inwektywy.

  Sąsiedzkie dochodzenie mocno naruszy spokój i dobre samopoczucie współmieszkańców. Stateczne, inteligentne i kulturalne towarzystwo „na poziomie" zacznie odsłaniać swoje prawdziwe oblicze...

  Jakie ono jest? Co wykaże śledztwo? Czy znajdzie się autor wulgarnego hasła? Kim naprawdę są nowi sąsiedzi? A może... anonimowy sprawca zamieszania miał rację i chciał coś ważnego przekazać pozostałym lokatorom? Koniecznie to sprawdźcie!

  „Napis” – premiera 14 września, godz. 19.00, scena kameralna

   

  Ps. I jeszcze jedno: przed wizytą w teatrze nie analizujcie napisów w windach...  Po piątkowej premierze w sobotnie przedpołudnie zaproponujemy Państwu Teatralny Spacer po mieście. Postanowiliśmy w ten sposób dorzucić swój niewielki kamyczek do Spacerownika Teatralnego - pomysłu zainicjowanego i prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

  Czy wiecie, że tradycje teatralne Radomia mają ponad 300 lat? Ciekawi jesteście, kiedy powstał i gdzie się znajdował pierwszy samodzielny budynek teatralny w mieście? Chcielibyście wiedzieć, jakie znakomite nazwiska mają bliskie sceniczne związki z Radomiem albo co łączy Domek Esterki i teatr? Jeśli tak, wybierzcie się z nami na spacer!

  Startujemy spod teatru w sobotę 15 września o godz. 11.00.


  Po spacerze wirtualna wersja z opisami poszczególnych miejsc dostępna będzie w internecie.  W pierwszy weekend nowego sezonu zaprosimy również naszych najmłodszych Widzów na premierowe przedstawienie.

  Jego bohaterka, urocza foksterierka Daszeńka jest maleńkim szczeniakiem, który z pasją gania za własnym ogonem, jest smakoszem mleka, uwielbia bajki na dobranoc, rozrabia i psoci, ma przy tym nieprzebrane pokłady wdzięku, zadaje morze pytań i nieustannie dziwi się wszystkiemu…

  „Daszeńka”, według znakomitych opowiadań Karela Čapka, w reżyserii Márka Zakostelecky’ego, to bezpretensjonalna, zabawna historia o psim dorastaniu, uczeniu się świata, poznawaniu reguł i zdobywaniu doświadczenia, ale także o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem czworonożnego przyjaciela.

  „Daszeńka” – premiera 16 września, godz. 13.00, scena Fraszka
  C:\Users\AK\Desktop\druki wszystkie\Gombrowicz Festiwal Logo_Layout.jpg  Po wrześniowych premierach – jak w dobrym thrillerze – napięcie będzie rosło, bowiem już w październiku po raz 13 (!) będziemy gospodarzami Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Czy dacie Państwo wiarę, że nasz Festiwal w tym roku kończy równo 25 lat!?

  Kiedy w 1993 roku ówczesny dyrektor Teatru, Wojciech Kępczyński wpadł na iście szatański pomysł organizacji w Radomiu festiwalu dedykowanego Gombrowiczowi, niewielu wierzyło w sukces przedsięwzięcia. Byli i tacy, którzy wymownie stukali się w głowę. Czas pokazał, jak bardzo się mylili…

  Dzięki determinacji, konsekwencji i pracy wielu osób festiwal przetrwał i ma się całkiem dobrze, czego najlepszym dowodem jubileuszowa edycja, która rusza już 20 października. Z tej okazji będziemy gościć wiele znakomitości z panią Ritą Gombrowicz na czele. W ciągu 7 festiwalowych wieczorów zaprezentujemy Państwu 12 spektakli (w tym 2 premierowe i 1 prapremierowy), pokażemy 2 wystawy fotograficzne i zaprosimy Was do Festiwalowego Klubu na cowieczorne spotkania z artystami.

  W tegorocznej edycji z „Operetką” zmierzą się doświadczeni artyści zakopiańskiego Teatru Witkacego i wkraczający na zawodowe sceny niedawni studenci łódzkiej Filmówki; warszawski Teatr Ateneum wyruszy w podróż „Trans-Atlantykiem”, by porozmawiać o ojczyźnie i synczyźnie; za sprawą zielonogórskiej realizacji na scenie ponownie pojawi się tajemniczy „Tancerz mecenasa Kraykowskiego”, który przed laty stał się radomską inspiracją dla Krzysztofa Warlikowskiego; w spektaklach z Wałbrzycha i Wiednia sztuczny świat formy na dwa odmienne sposoby burzyć będzie niewygodna i obca Iwona; za pomocą „Ferdydurke” o naszym stwarzaniu się i samopoznaniu opowiedzą twórcy z Radomia, Warszawy i Buenos Aires. Nie zabraknie również mistrzowskiego scenicznego spotkania Gombrowicza, Miłosza i Herberta. W tę wybitną literacką trójkę wcielą się …

  Aby nie drażnić przesądnych, którzy unikają liczby 13, będziemy oficjalnie mówić przede wszystkim o 25-leciu festiwalu. Tym bardziej, że jest to powód do dumy! To ćwierćwiecze było bowiem tak różnorodne, intrygujące i zaskakujące, jak twórczy, inspirujący i nieprzewidywalny może być tylko Mistrz Witold. Mamy nadzieję, że podobna (i wbrew przesądom udana) będzie także 13 edycja… Serdecznie zapraszamy!

  XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, 20-27 października 2018  Poza nowościami na scenie, pracujemy również nad zmianami wewnątrz budynku. Już wkrótce  będziecie Państwo mogli wreszcie zasiąść na klimatyzowanej widowni, a przed spektaklem wypić kawę w eleganckim bufecie. Nie możecie się doczekać? My bardzo.


  Zatem do zobaczenia w Teatrze!
  C:\Users\AK\Desktop\druki wszystkie\krzesło.jpg

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy