• ·                   Czas trwania: 86 min.
    • ·                   Premiera: 10.04.2015 (Polska)

Nils Tavernier, Pierre Leyssieux, Laurent Bertoni

Obsada

Jacques Gamblin, Alexandra Lamy, Fabien Heraud

Opis filmu

Julien, jak każdy nastolatek, marzy o przygodach i mocnych wrażeniach, które dla osoby niepełnosprawnej są trudne do realizacji. By osiągnąć swój cel, osiemnastolatek namawia swego ojca do wspólnego startu w triatlonie IRONMAN w Nicei. Jedna z najtrudniejszych konkurencji sportowych na nowo zbliża rodzinę rozpadającą się pod ciężarem kalectwa syna. Wspierani przez najbliższych oraz grono przyjaciół ojciec i syn podejmują niewiarygodnie trudne wyzwanie.

Gośćmi pokazu będą zawodnicy oraz przedstawiciele zarządu klubu AMP FUTBOL RADOM

Amp Futbol to bardzo dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu. Obecnie uprawiana jest w ponad 35 krajach, do których stale dołączają nowe. Co roku odbywają się międzynarodowe turnieje tej odmiany piłki nożnej. W Mistrzostwach Świata rozgrywanych w 2010 roku w Argentynie wzięło udział 18 reprezentacji, a mecz finałowy gospodarzy z Uzbekistanem obserwowało 10 000 kibiców. W Turcji, USA, Anglii, Salwadorze czy Brazylii istnieją nawet całe rozgrywki ligowe piłkarzy po amputacjach. Dyscyplina ta została uznana przez FIFA i prawdopodobnie niedługo dołączy do dyscyplin paraolimpijskich.

Amp futbol – rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez drużyny w których biorą udział zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej, a bramkarze kończyny górnej). Obecnie uprawiana jest w ponad 30 krajach.

Podstawowe przepisy gry w Amp Futbol niczym nie różnią się od przepisów piłki nożnej osób pełnosprawnych. Ze względu na charakterystykę tego sportu istnieje jednak kilka kluczowych różnic. Mecze rozgrywane są na polu gry wyznaczonym w postaci prostokąta o szerokości 40 m i długości 60 m (bramka 2 × 5 m). Czas gry wynosi 50 minut (dwie połowy, każda po 25 minut) i 10 minut przerwy. Pełny skład drużyny liczy 6 zawodników i bramkarz w każdej drużynie, plus zawodnicy rezerwowi. Zawodnikami z pola mogą być osoby po jednostronnej amputacji kończyn dolnych, bramkarzami – górnych. Zmiany są dokonywane w dowolnym momencie, za pozwoleniem sędziego, nie więcej niż dwie jednocześnie. Zawodnik może powrócić do gry w każdym momencie.

W trakcie gry nie używa się protez. Używa się natomiast kul łokciowych. Dozwolone są jedynie pojedyncze i przypadkowe zagrania piłki kulą. Każde inne zagranie traktowane jest tak, jak zagranie piłki ręką. Podobnie, w celu wyrównywania szans zawodników z amputacjami na różnych wysokościach, traktuje się zagranie kikutem. Celowy faul kulą jest karany wyrzuceniem z boiska i rzutem karnym dla drużyny przeciwnej. Zasada spalonego nie obowiązuje, a auty wykonywane są, podobnie jak w futsalu, jak rzuty wolne pośrednie. Wślizgi są zabronione, skutkują one rzutem wolnym bezpośrednim dla drużyny przeciwnej. Bramkarz nie może opuszczać pola karnego. Jeżeli zrobi to w sposób celowy otrzymuje czerwoną kartkę, a drużyna przeciwna wykonuje rzut karny. Pozostałe zasady są zgodne z zasadami FIFA.

Zespół z Radomia istnieje od lipca 2014 roku. Założycielami byli Paweł Pietrzyk, Damian Cheda, Paweł Rybołowicz i Augustyn Gumiński.