https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
  • 28-07-2023

    Wystawa „Sport Games” w radomskiej Elektrowni

    Kuratorzy: Łukasz Rudecki, Paweł Witkowski
    17 czerwca – 10 września 2023

    Narracja zawarta w międzynarodowej prezentacji Sport Games w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odnosi się do indywidualnych rozważań zaproszonych artystów dotyczących idei sportu. Wystawa ma charakter poglądowy i reprezentatywny. Jest zróżnicowana pod kątem treści i użytych środków wyrazu. Oprócz tradycyjnego malarstwa znajdziemy również rzeźbę, obiekty artystyczne, wideo, fotografię, performans oraz site-specific. Artyści wyrażają odmienne postawy wobec sportu. Dlatego znajdziemy dzieła zbudowane na podstawie własnych doświadczeń, wnikających ze stworzonej relacji wobec idei współzawodnictwa sportowego, bądź takie, które powstały na podstawie wnikliwej analizy i obserwacji, niejako w opozycji do niego. Dzieła eksponujące wizualne piękno samego przedstawienia lub też odnoszące się do sfer problemowych z nim związanych.

     

    Artyści-sportowcy to przede wszystkim wojownicy. Walczący z opresyjnym systemem, walczący o wolność, a także ze sobą czy jednostkową słabością. Ich tworzywem staje się własne ciało. Poddają się reżimowi związanemu z jego kultem, by stawać się idealnym, zgodnie z propagowanymi przez media trendami. Mogą też walczyć z wyimaginowanym przeciwnikiem bądź symbolicznie sami z własną ułomnością.

     

    Z kolei artyści-niesportowcy to wnikliwi i krytyczni obserwatorzy. Z pozycji biernego odbiorcy przyglądają się barwnemu teatrowi zmagań sportowych, skupiając uwagę na aspektach nieoczywistych i niedostępnych. Opowiadają własne historie bądź zadają trudne pytania. Przedstawiają i obnażają. Znajdując piękno w symetrii i obsesyjnej powtarzalności, zwracają uwagę na aspekt jego rygoru oraz roli rytmu czy pulsu porządkujących rzeczywistość. Opowiadają o samotności, bezwzględności i permanentnym nienasyceniu oczekiwaniami i sukcesami.

     

    Sztuka poprzez swoje narzędzia i środki wyrazu uzupełnia obraz sportu, który z pozoru wydaje się oczywisty. Artyści poprzez własne metody poznawcze penetrują obszary wymykające się prostym zasadom i schematom. Jednocześnie otwierają dyskurs dotyczący zasadniczego pytania: czym dzisiaj są wartości elementarne w kontekście rywalizacji jako takiej? Dlatego też pytanie, o co gramy w sporcie, wciąż pozostanie pytaniem otwartym.

     

    Ostatecznie zarówno w sporcie, jak i sztuce nieunikniona wydaje się konfrontacja z samym sobą.

     

    Łukasz Rudecki

    Artyści: Gina Beavers, Krzysztof M. Bednarski, Pelle Cass, Marcin Dudek, Evgen Copi Gorisek, Michał Cygan, Norbert Delman, Iwona Demko, Katarzyna Dyjewska, Agata Głogowska, Piotr Gromniak, Grzegorz Gwiazda, Yoseph Jaeger, Ewa Juszkiewicz, Justyna Kisielewicz, Katarzyna Kukuła, Julia Kurek, Agata Kus, Paweł Kwiatkowski, Sławomir Lipnicki, Janek Możdżyński, Rob Ober, Irvin Pascal, Ushio Shinohara, Jacek Sroka, Helena Stiasny, Łukasz Rudecki, Sętowski / Gawron, Sabina Twardowska, Piotr Wachowski, Brad Walls, Erwin Wyjadłowski, Agata Zbylut, Jakub Julian Ziółkowski.

     

    W okresie wakacji czyli od 1 lipca do 31 sierpnia, wystawa czynna: wtorek - niedziela, w godz. 13.00 - 18.00

     

     

     

    W piątki wstęp bezpłatny

     

     

     

    Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl.

     

     

     

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26